Blogger Kategori Oluşturma

Gelişen blog dünyasında on binlerce blogun arasından sıyrılıpta üst sıralara çıkmanız ya da en basitinden sitenize giren bir ziyaretçinin başka bir yazınızıda okumasını sağlamak için kategorilendirme çok önemlidir. Blog düzeninide sağlayan ve yazılarınızın SEO suna azda olsa etkileyen bu yöntem aslında çok basit hatta bununla ilgili eklentiler bile mevcut ama bloggerin sağladığı eklentiyi kullanmanızı tavsiye ederim.

Blogger Kategorisini Nasıl Eklerim?


Bloggerdeki sistem Wordpress ve ya diğer CMS'lerde olduğundan farklı çalışır . Örneğin WP tabanlı sitenizde kategorilendirmeyi sayfalar özelliğini kullanarak aktifleştirmelisiniz mesela Teknoloji ile ilgili yazı yazarken Teknoloji adında bir sayfa açıp yazılarınızı o sayfaya yazmalısınız ya da o sayfaya göndermelisiniz . Yani demek istediğim Blogger ile diğer sistemler farklıdır bu yöntem blogger için geçerlidir.


1. Adım = Öncelikle yazdığınız yazı ne ile ilgili onu bulun. Diyelimki yazınız Blogger Eklentileri ile ilgili ozaman etiket kısmına Blogger Eklentileri yazıyoruz eğer isterseniz yanına başka etiketlerde ekleyebilirsiniz ancak kategorisini oluşturacağını neyse o isimde etiket yazmalısınız bir örnek daha vermek istiyorum film yorumluyosunuz diyelim mesela filmin etiket kısmına Film Yorumlama yazın sayfanızdada film yorumlama diye kategori oluşturun umarım anlamışsınızdır resimleri inceleyebilirsiniz daha detaylı bilgi için.Blogger Kategori Oluşturma


2. Adım = Bu şekilde yazdığınız yazıları kategorileri ne ise etiket kısmına eklediğiniz taktirde sayfanızda bölüm olarak ulaşabilirsiniz ama önce aktif etmeniz lazım peki ama nasıl ? Hemen soyliyeyim blogger panelinden yerleşim kısmına giriyoruz istediğiniz herhangi bir yere gadget ekle diyoruz ve etiketler gadgetini ekliyoruz . Bittimi ? Hayır.


Blogger Kategori Oluşturma

Buradan ayarları yapabilirsiniz tek söylemem gereken şey seçilen etiketler kısmını ayarlamanız sitenizde gözükecek olan etiketleri belirleyip tik atmalısınız bu şekilde hepsi değil sadece seçtikleriniz gözükecek.

Bu kadar basit sitenizi biraz daha profesyonel hale getirecek insanların yazılarınıza daha kolay ulaşmasını sağlayacaktır dediğim gibi bununla ilgili kodlarda mevcuttur ama bloggerdeki bu özelliğide kullanabilirsiniz ve son olarakta anlamadığınız yada ters giden bir şeyler olursa yorum kısmından iletişime geçebilirsiniz yazıyı paylaşarakta bana destek olabilirsiniz .

Yorumlar

 1. Güzel paylaşım, ben de ilk günden beri kullanmaktayım. Birden fazla etiket kısm~nı anlamadım, ilk yazdığımız kategori, diğerleri etket mi oluyor? Emeğinize sağlık TEŞEKKÜRLER

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yani hocam demek istediğim birden fazla etiket ekleyebilirsiniz yazınıza kategorilerde seçilenler gözükeceği için sıkıntı olmayacaktır demek istemiştim.

   Sil
 2. Ana sayfa,ben kimim.... Gibi sekmeleri nasıl yapabiliriz.Bu arada bilgilendirici bir yazı olmuş.

  http://veyselgurbulak.blogspot.com

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kullandığım temada ekli olan bir özellikti ama " blogger üst menü ekleme " tarzında araştırma yaparak ulaşa bilirsiniz.

   Sil
 3. Ana sayfa,ben kimim.... Gibi sekmeleri nasıl yapabiliriz.Bu arada bilgilendirici bir yazı olmuş.

  http://veyselgurbulak.blogspot.com

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kullandığım temada ekli olan bir özellikti ama " blogger üst menü ekleme " tarzında araştırma yaparak ulaşa bilirsiniz.

   Sil

Yorum Gönderme

Yorum yapmak kalbe , şekere , tansiyona , baş ağrısına , bel ağrısına ve fıtığa iyi gelir :)