Domain Nedir?

Her internet sitesinin , internetde bir adı ve adresi vardır. Bunun karışıklıkları engellemek ve düzeni sağlamaktır. Bir nevi IP adresi gibidir her sitenin bir alan adı (Domain) olabilir , aynı domaine sahip birden fazla site olamaz. Uzun linklerin dahada akılda kalmasını sağlar.

domain


Domain Nedir?

Alınan Domainler kayıtlı IP ( İnternet Protokol ) numaralarının köstümlenmiş halidir. Bunun sebebi sayı yerine harf kullanmaktır. İnternet üzerindeki makinalar birbirlerini tanımak için IP adreslerini kullanır , bunu tanımlamak için ise domain sistemi gelişmiştir sayı yerine kelimeleri ezberlerler. Bu yüzden aynı alan adı alınması imkansızdır.


Domain Uzantıları ve Anlamları


.com .net .org .co .tk .biz .us .asia gibi bir çok uzantı vardır , yenileride sürekli eklenmektedir. Bu uzantıların asıl amacı domainlerin kullanımını arttırmak ve zenginleştirmek. Peki bunların kullanım neye göre belirlenir ? aslında alan adınızla telaffuzu kolay olan bir uzantı seçebilirsiniz ama çok sık kullanılan .com .net .org gibi alan adları insanlarda güven etkisi yarattığı için daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu demek değildirki diğer alan adları güvensiz , sadece daha sık kullanılan alan adlarını alarak daha çok trafik sağlandığı gözlemlenmiştir.

.com bütün dünyada en fazla kullanılan bir domain adresidir.İngilizce company adresinden gelir.

.com.tr “Turkish Republic” kelimesinin kısaltmasıdır ve ODTÜ tarafından alınmıştır ve yönetilir.Tüm .tr uzantılı domainlerin tek dağıtıcısı ODTÜ’dür. ODTÜ bu yetkisini kullanarak .tr uzantılı domainlerin alınmasını bir prosedüre dayandırmıştır. şirket.com.tr domainini tarzında bir alan adı almak için bağzı belgeler hazırlayıp onaylatmanız gerekmektedir.


.net network (ağ)anlamına gelir.

.biz business anlamıan gelir.

.org dernek ve vakıflar tarafından tercih edilir.

.edu sadece üniversiteler tarafından tercih edilir.

.gov sadece devlet kuruluşları tarafından kullanılır. (.gov.tr ilede desteklenebilir)

Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler ?

Alan adı seçerken çok uzun olmamasına ve gerekmedikçe özel karakter ve sayı kullanımından kaçınmalısınız. Satın almak yerine kiraladığınızın farkına varmalısınız. En az 1 senelik en çokta 10 yıllık kiralayabilirsiniz. Süresi dolduğunda sizden önce bir başkası alan adınızı alabilir o yüzden alan adınızı kaptırmamaya da dikkat etmelisiniz. Sormak istediğiniz birşey olursa yorum atabilirsiniz.Yorumlar