Blogger Kaldırılmayan Widgetleri Kaldırma

Blogger Kaldırılmayan Widgetleri KaldırmaBlogger kullanıcılarının karşılaştığı en büyük sorunların arasında Tema Bulmak gelir , WordPress için yapılan temaların sayısı blogger temalarına nazaran bir hayli fazladır. Uzun araştırmalar sonucu isteklerinizi karşılayan bir tema buldunuz diyelim , bununla bitmiyor tabi bağzı değişiklikler yapmanız lazım. En basitinden temanın ingilizce olarak yazılmış yerlerini Türkçeleştirmelisiniz , eklentiler/widgetler eklemekde isteyebilirsiniz. Bu gayet doğal bir şey ama bir sorunumuz var kanka :S

Hazır gelen bloglarda kaldırılmayan widgetler olabilir , bunları kaldırmalısınız önce. Peki ama nasıl ?
Öncelikle Blogger Kontorl Paneli ; Yerleşim dediğimizde karşımıza çıkan sayfada kaldırmak istediğimiz widgetin üzerine gelerek düzenle diyoruz. Açılan pencerenin url kısmında yazan url'nin en sonunda widgetimizin ismi yazıyor.


Blogger Kaldırılmayan Widgetleri Kaldırma
Eklentimizin/widgetimizin ismini öğrendikten sonra Blogger Kontrol Paneli > Şablon > HTML'yi Düzenlediyoruz. Sonrasında ise Widget'a Atla Diyerek az önce öğrendiğimiz widget id sine tıklayarak bulunduğu kodlara ulaşıyoruz.Blogger Kaldırılmayan Widgetleri Kaldırma
Widgetin/eklentinin kodlarına ulaştığımızda karşımıza
<b:widget id='HTML4' locked='true' title='' type='HTML'>....</b:widget>
Bu şekilde bir kod çıkacak. Burada yapmamız gereken şey kırmızı ile yazılmış olan true yerine false yazmak. Ardından şablonumuzu kaydediyoruz. Blogger kontrol panelimizden yerleşim diyerek kaldıramadığımız widget'e düzenle dediğimizde artık kaldır seçeneğinin aktif olduğunu göreceğiz.
Not: true yazan yeri false olarak değiştirip widget'i düzenle diyerek kaldırmaktansa daha kısa bir yol olarak bulduğumuz kodları <b:widget> den başlayarak </b:widget> ile birlikte sildiğimiz de widgeti doğrudan silmiş oluruz.

Yorumlar