Tübitak Beğenmedi ama Onlar Dünya Şampiyonu Oldu

tübitak beğenmedi onlar birinci oldu

Yine bir TÜBİT-AK klasiği ile karşı karşıyayız. Nedendir bilinmez ama bu adamlar sürekli yaş tahtaya basmakta ısrarcılar , sure okuyan fasulye , dua eden papatya gibi tamamen dini konuları hedef almış ve neredeyse ilk okul seviyesindeki projeleri sırf bazı kurum ve kuruluşlara iyi gözükmek için onay veren ve destekleyen bu kurum yine kıymet bilmedi. 

Bölge serisine bile çağrılmayan proje ABD ' deki Genius Olimpiyatları ' nda 2 bin 450 projeyi geride bırakarak birinci olmuştur. Bu bizim ayıbımızdır , gelişememizin ve dahada gerilememizin tek sebebi mesleğinin başına hak ettiği için değilde çeşitli akrabalıklar ve dostluklarla geçen insanlar yüzündendir.


Proje Hakkında 


yara bandı projesiIrak savaşında askerler kanayan derin kesiklere kitosan tozu serpip kanamayı durdurmaya çalışıyorlardı , yengeç gibi kabuklu hayvanlarda bulunan bu maddeyi polilaktik asit ile birleştirip bir yara bandı yaptılar. Özellikle şeker hastalarında kapanmayan yaralarda da kullanılabilir bir yara bandıdır ve içindeki maddeler vucuda yan etki etmez. Mantık olarak açık yara mikrop kapar , yara bandınında iyileştirme etkisi olmadığından bu bant sayesinde hem mikrop engelleniyor hemde tedavi süreci başlıyor.

Yani son derece önemli birşey bulunuyor aslında ve bizim ülkemizde değer verilmiyor başvurdukları tübitak yarışmasından elendiklerinde neden elendiklerini bile anlayamıyorlar kriterler neler nerede yanlış yaptık gibisinden soruları kendilerine soramıyorlar çünkü tübitak sadece " elendiniz! " diyor. Öğretmenleri pes etmiyor allahtan ki başka yerlerede başvurmuş ve içlerinden biride " keşke bu tür şeyler bizim ülkemizdede hak ettiği yerlere gelse " gibisinden bir cümle kurmuş son olarakta ABD öğrencileri burslu olarak okumaları için ülkelerine çağırmış klasik beyin göçlerinden birisi ha bu arada beyin göçünü engellemenin bir yolu da tübitak yönetimini değiştirmek olabilir.

Yorumlar