Yazılarınızın Daha Fazla Okunması İçin 6 İpucu

seo

Bir hevesle açtığınız blogunuza gözünüz ilk başlarda gözünüz gibi bakarsınız , herkes de durum aynıdır sürekli bir yazı yazma merakı ile içerikler hazırlanır , hitindeki artış sürekli gözlemlenir görünüşte küçük ama aslında büyük şeyler. Bende yaptım zamanında yazıları kaç kişi okumuş , yorumlar , paylaşımlar vs. hep takip ettim durdum. Trafik önemli şeyler yani olmazsa olmaz gibi bir şey aslında. Sonuçta boşa yazıyormuş hissine kapılırsanız her şey bitebilir. Bu hisse kapılmamanız ya da hali hazırda kapılmış olanlarınız için maddeler halinde " Yazılarınızın Daha Fazla Okunması İçin 6 İpucu " vereceğim.

#1 Blogunuzun Tanıtım Yazısını Yazın


Bu madde yazıların daha fazla okunması açısından yapılması gereken ilk şeylerden biri olabilir. Sitenizi tanıtan bir yazı yazmalısınız bu yazıyı kendi blogunuz için yazın ve bilumum internet sitelerinde paylaşın , yakın çevrenizdeki insanlardan yazınızı okumasını ve paylaşmasını isteyin bu şekilde insanlar blogunuzu kolayca tanımlamış olabilecek. Bundan ziyade bu başlık başkalarının bloglarındaki tanıtım yazılarıyla ilgili. Yani ücretli ya da ücretsiz olarak insanların blogunda kendi blogunuzla ilgili tanıtım yazıları yayınlamalarını istemelisiniz bu şekilde hit ve backlink alışverişi sağlamış olacaksınız. Blog Yorumlarım adlı serimi okuya bilirsiniz güncel olarak takip ettiğim bloglarla ilgili bir tanıtım yazısı yazıyorum , bunun yanında sizinde siteniz için bir tanıtım yazısı yazmamı isterseniz İletişim bölümünden bana ulaşabilirsiniz.


#2 Tasarıma Önem Verin

Tasarım konusu öznel aslında tamamen sizin zevkinize göre ayarlanmış bir şeydir. Kullanıcıları da düşünerekten bir tema hazırlamalısınız yani öyle çok karmaşık ne nerde belli olmayan bir tema sürekli takipçilerinizin azalmasına neden olacaktır. Aynı zamanda sürekli tema değişikliği de hitinizi düşürebilir. Tema konusunda araştırma yapmalısınız , örneğin hangi renk kullanılmalı gibisinden. Her ne olursa olsun sade ve karmaşık olmayan bir tema hayat kurtaracaktır.


#3 Sitenizin Anahtar Kelimeleri

Sitenizi kurduktan sonra anahtar kelimelere odaklanmalısınız , yazacağınız konular illaki aklınızda oluşmuştur bununla ilgili basit bir araştırma yaptıktan sonra sitenizi google ve diğer arama motorlarına tanıtmak için anahtar kelimeleri sitenize , yazılarınıza , resimlere vs. eklemeyi unutmayın bu daha fazla okuyucu çekecektir. Blogger panelinden ve kod bölümünden anahtar kelime tanıtımlarınıda yapabilirsiniz.


#4 Diğer Blogları Okuyun

Diğer bloglarla etkileşim içinde olun , yazılarını okuyun , paylaşın bu sayede farklı yazarlarla konuşma fırsatı bulabilirsiniz ve sitenizi ziyaret etmelerine teşvik etmiş olursunuz. Tecrübeli bir ziyaretci kitlesi oluşturmak fayda sağlaya bilir belki sitenizi çok beyenip destek olmak isteye bilir , yazılarınızı paylaşabilir ya da yorum atarak hitinize katgı sağlayabilir. Hiç olmadı çok okuyarak çok yazı fikri üretebilirsiniz.

#5 Bloğunuzu Analiz Edin

Blogunuzu analiz edin , eksiklerini kontrol edin. Sanki arabanızın kaportasını açmış gibi ne var ne yok bir bakın. Google ' nin ücretsiz olarak sunduğu Google Analitik servisini kullanabilirsiniz. Bu sayede sitenize nerelerden hangi aramalarla ulaşılmış öğrenip ona göre çalışmalarınıza devam edebilirsiniz.

#6 Yorum Yapmanın Gücü

Yorum yapmanın gücü , çok güçlü öyle basit görmeyin efsanevi bir özellik , bir kere en basitinden 10 sene önce yazmış olduğunuz bir yazıya yorum atılması demek o yazının güncellenmesi demektir. Yani önemlidir sitenizin güncel kalmasını sağlar yorum almak için yazılarınızın sonunda ziyaretçileri teşvik edin google ' de üst sıralara çıkmak için birebir. Bunun yanında backlink ve ziyaretçi içinde yorum atmka önemli , başka bloglara ancak bir altın kural " Yorum atıyımda backlink gelsin ziyaretçide kazanırım ohh miss! " gibisinden bir dünya yok , mantıklı ve gerçekten içinizden geldiği için atmalısınız getirileri için değil. Hem daha mantıklı yorumlar daha çok ziyaretçi çekebilir aksine kötü ve spam niteliğindeki yorumlarda blogunuzu kötüleyebilir.


Son Sözler = Bu dediklerimi harfi harfine yaptıktan sonra blogunuz tabikide bir anda patlayıp gitmeyecek , sadece yapılması gereken uzun vadede çok faydalı şeyler olduğu için yapmanızda fayda var. Blog Açtıktan Sonra İlk Yapılması Gerekenler ile ilgili yazımıda okuyabilirsiniz.

Yorumlar