Sınavlara Çalışma Yöntemleri

Okul sınavlarına çalışma yöntemleri ?

 Hemen hemen bu hafta ya da haftaya başlayacak sınavlarımız var .
Nasıl çalışmalıyız ? Nasıl başarılı oluruz ? Çalışmadan yüksek nasıl alınır ? gibi sorular vardır illaki kafanızda . Özellikle çalışmadan yüksek almayı çoğu öğrenci ister . Ben istiyorum şahsen . Ben genellikle zor şeyleri kolay şekilde uğraşmadan halletmeyi daha çok seviyorum  . Okul sınavlarının da çok saçma olduğunu düşünüyorum . Hayatımızı sınavların belirlemesi ne biliyim bana çok saçma ve tuhaf geliyor .  Benim gibi düşünen öğrenciler olduğuna eminim . Eğer sınavlar ile belirleniyorsa hayatımıza bizde mecburen ona göre hareket etmeliyiz . 

Nasıl çalışmalıyız ? 

- Derste işlediğiniz konuyu ilk olarak tekrar etmelisiniz . 
- Konuyu kavrayıp kavrayamadığınızı anlamak için konuyla alakalı en az 3 test çözmelisiniz .
- Her öğrenci gibi bunların hiçbirini yapmayıp son güne bırakıyorsanız ise sınavda çıkacak yerleri konuyla ilgili bir şeyler düşünüp yorum yapacak kadar bilgiye sahip olana kadar okuyunuz kişiden kişiye değişir bu . Örneğin  bir öğrenci bir kere okuduğunda kafasında bir şeyler canlanırken bir diğer öğrenci 3-4 kere okuduğunda yeni yeni kafasında bir şeyler canlanmaya başlar . 
- Konu ile kafanızda bir şeyler canlandığında not çıkarın ya da önemli olan yerlerin altını dikkat çekecek renklerle belirtiniz ki aklınızda daha iyi kalabilsin .


Nasıl başarılı oluruz ?

-Eğer gerçekten başarılı olmak istiyorsak bir plan yapmalıyız ve buna uymamız gerektiğine kendimizi inandırmalıyız .
-Plan yaptınız . Çalışmak için kendinizi psikolojik olarak kendinizi hazırlayın .
- Hangi derse çalışacak iseniz o ders için bir konu anlatım kitabı ve bir test kitabı sizin için yeterli olacaktır .
-İlk olarak konuya hakim olun .
-Konu üzerinden çeşitli sorular çözün .
-Mutlaka mola verin . Bir süre sonra  zorla çalışıyor gibi olduğunuz zamanlar daha iyi mola gibi . Zaten eğer sıkılmışsanız ve derse devam ediyorsanız okuduklarınızdan ve yaptıklarınızdan büyük ihtimal bir şey anlayamazsınız .
-Tabi ki her şey ders çalışmakla olmuyor soru nasıl çözülür ? Daha hızlı soru çözme yolları ? gibi taktikleri de araştırma yapmanızda fayda var  .
-Aslında en önemli şeylerden birisi ise okuduğunu doğru anlayabilmek ve kavrayabilmektir . Çoğu zaman soru çözerken dikkatsizlikten ' aşağıdakilerden hangisi olamaz ,doğru değildir , anlatılmamaktadır  ' gibi olumsuz kelimeleri dikkatsizlikten çok kolay soruları bile yapamayabiliriz . Bu sorunla karşılaşmamak için bol bol kitap okumanızı tavsiye ederim .

Sınava çalışmadan nasıl yüksel alırım ? 

- Dersi derste dinlemek sınava çalışmadan yüksek almanın tek yoludur . 
  

Yorumlar

  1. Allaha şükür sağlığım yerinde ama şukunu verdim usta eline sağlık

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. sağlığınızın yerinde olduğuna sevindim sınavda başarı olma taktiklerini uygulamanızı tavsiye ederim

      Sil

Yorum Gönderme

Yorum yapmak kalbe , şekere , tansiyona , baş ağrısına , bel ağrısına ve fıtığa iyi gelir :)