Sınavlara Çalışma Yöntemleri

Okul sınavlarına çalışma yöntemleri ?

 Hemen hemen bu hafta ya da haftaya başlayacak sınavlarımız var .
Nasıl çalışmalıyız ? Nasıl başarılı oluruz ? Çalışmadan yüksek nasıl alınır ? gibi sorular vardır illaki kafanızda . Özellikle çalışmadan yüksek almayı çoğu öğrenci ister . Ben istiyorum şahsen . Ben genellikle zor şeyleri kolay şekilde uğraşmadan halletmeyi daha çok seviyorum  . Okul sınavlarının da çok saçma olduğunu düşünüyorum . Hayatımızı sınavların belirlemesi ne biliyim bana çok saçma ve tuhaf geliyor .  Benim gibi düşünen öğrenciler olduğuna eminim . Eğer sınavlar ile belirleniyorsa hayatımıza bizde mecburen ona göre hareket etmeliyiz . 

Nasıl çalışmalıyız ? 

- Derste işlediğiniz konuyu ilk olarak tekrar etmelisiniz . 
- Konuyu kavrayıp kavrayamadığınızı anlamak için konuyla alakalı en az 3 test çözmelisiniz .
- Her öğrenci gibi bunların hiçbirini yapmayıp son güne bırakıyorsanız ise sınavda çıkacak yerleri konuyla ilgili bir şeyler düşünüp yorum yapacak kadar bilgiye sahip olana kadar okuyunuz kişiden kişiye değişir bu . Örneğin  bir öğrenci bir kere okuduğunda kafasında bir şeyler canlanırken bir diğer öğrenci 3-4 kere okuduğunda yeni yeni kafasında bir şeyler canlanmaya başlar . 
- Konu ile kafanızda bir şeyler canlandığında not çıkarın ya da önemli olan yerlerin altını dikkat çekecek renklerle belirtiniz ki aklınızda daha iyi kalabilsin .


Nasıl başarılı oluruz ?

-Eğer gerçekten başarılı olmak istiyorsak bir plan yapmalıyız ve buna uymamız gerektiğine kendimizi inandırmalıyız .
-Plan yaptınız . Çalışmak için kendinizi psikolojik olarak kendinizi hazırlayın .
- Hangi derse çalışacak iseniz o ders için bir konu anlatım kitabı ve bir test kitabı sizin için yeterli olacaktır .
-İlk olarak konuya hakim olun .
-Konu üzerinden çeşitli sorular çözün .
-Mutlaka mola verin . Bir süre sonra  zorla çalışıyor gibi olduğunuz zamanlar daha iyi mola gibi . Zaten eğer sıkılmışsanız ve derse devam ediyorsanız okuduklarınızdan ve yaptıklarınızdan büyük ihtimal bir şey anlayamazsınız .
-Tabi ki her şey ders çalışmakla olmuyor soru nasıl çözülür ? Daha hızlı soru çözme yolları ? gibi taktikleri de araştırma yapmanızda fayda var  .
-Aslında en önemli şeylerden birisi ise okuduğunu doğru anlayabilmek ve kavrayabilmektir . Çoğu zaman soru çözerken dikkatsizlikten ' aşağıdakilerden hangisi olamaz ,doğru değildir , anlatılmamaktadır  ' gibi olumsuz kelimeleri dikkatsizlikten çok kolay soruları bile yapamayabiliriz . Bu sorunla karşılaşmamak için bol bol kitap okumanızı tavsiye ederim .

Sınava çalışmadan nasıl yüksel alırım ? 

- Dersi derste dinlemek sınava çalışmadan yüksek almanın tek yoludur . 
  

1 yorum:

  1. Allaha şükür sağlığım yerinde ama şukunu verdim usta eline sağlık

    YanıtlaSil

Yorum yapmak kalbe , şekere , tansiyona , baş ağrısına , bel ağrısına ve fıtığa iyi gelir :)

Blogger tarafından desteklenmektedir.