Freelance Çalışmak - Freelancer Ne Demek ?

freelance-is-fikirleri-freelance-nedir
Freelance iş fikirleri


Freelance : Bir kuruma bağlı olmadan , çalışma saatlerinin olmadığı serbest çalışma modelidir. Freelancer ise işi yapan kişiye denir.

Bu iş modelinde örneğin bir kurum tanıtım videosu hazırlatmak istiyor bunun için şirket olarak çalışan kurumlara gitmek yerine forum gibi yerlerde bulduğu freelancerlere iş teklifinde bulunuyor örneğin 3 gün içinde hazır olmasını istiyorlar diyelim freelancer bu işi ilk gün yapıp bitire de bilir , 3 güne yayada bilir ve hatta son gün yapa da bilir. Freelance çalışmanın en güzel yanıda çalışma saatlerini sizin belirliyor olmanızdır. Free : serbest , lance : mızrak anlamlarını taşır Türkçeye çevrildiğinde "Serbest Savaşçı" anlamına gelir. Yani istediği zaman savaşır istediği zaman dinlenir ama sonuç olarak işi istenilen süre zarfında teslim eder.

Freelance Çalışmanın avantajları nelerdir ?

Freelance çalışmanın en büyük avantajı çalışma saatlerinin kişi tarafından belirlenmesidir , bunun yanında çok fazla gideriniz olmadığından mantık olarak daha çok kazanırsınız. Monoton bir hayat yaşamak zorunda kalmazsınız , her sabah duşa girmek ya da kişisel bakımınızı yapmak zorunda da kalmazsınız ya da tam tersi kendinize ayıracak çok vaktiniz olur.


Freelance Çalışmanın dezavantajları nelerdir ? 

En büyük sorunlardan biride iş bulamamaktır , sürekli kendinizi geliştirmek ve öğrenmek zorundasınızdır eğer yeniliklerden geri kalır veya adapte olamazsanız gerçekten çok zorluk çekersiniz. Ailenize ne iş yaptığınızı anlatmakta zorluk çekersiniz. Eğer işleri son güne bırakırsanız uyku problemleriniz olabilir.

Artılar ve eksilerle dolu bir çalışma alanı olan bu sistemi kullananların sayısı bir hayli fazla ve gittikçe de artmakta insanlar artık sabah 8 akşam 5 çalışmaktan ziyade home office ya da freelance çalışmak istiyor. Sizde kendiniz için bir alan bulup bu konuda çalışmalar yapabilirsiniz.

Örnek Freelance işler : Tasarımcı olmak (photoshop,video montaj,logo .vb) , yazarlık yapmak , çeviri yapmak , site kurulumu , tema kodlamak gibi daha keşfedilmemiş işler bile olabilir , önemli olan hangi işte iyi olduğunuzdur.Yorumlar