Yapılmamışı Yapmak !

Blog yazarlığının ne kadar zor olduğunu anlatmama gerek yok diye düşünüyorum , artık birçok insan bu işi profesyonelce yapmaya çalışıyor ve zorluklara rağmen hala ayakta kalıyor ya da macerasına son veriyor. En büyük zorluklardan biride belki günler süren araştırmalar sonucu oluşturulmuş yazıların az okunması oluyor , emeğinin karşılığında insan azda olsa birşeyler bekliyor bir teşekkür yorumu ya da bir paylaşım , bunlar emeğin karşılığında istenilen küçük ama hayati etkileşimlerdir. Bu sorunun başlıca nedenleri ve çözümleri var aslında biraz bahsedeyim. 


girisimci

Yapılmamışı Yapmak !


Sadece blog yazarlığı için bağdaştırmamak lazım bu konuyu yani kapsama alanı çok geniştir ki bu prensibe göre hareket edildiğinde başarıya ulaştığınızı göreceksiniz. Asıl amaç yapılmamışı yapmaktır , yani önceden yapılmış birşeyi tekrar sizin yapmanızın ilk yapan kadar etki yaratması beklenemez. Örneğin Facebook kurulduktan sonra hemen hemen aynı özelliklere sahip bir sosyal paylaşım sitesi açılsaydı facebook kadar yankı uyandırmayacaktır. Bu çok uçuk bir örnek oldu kimsede çıkıp buna benzer birşey yapmaz çünkü oda farkındadır bu fikrin gereksizliğine , ama daha uçuk olmayan olaylarda insanın aklına bu olay gelmez yani yapılmamışı yapma fikrini her alanda kullanmalıyız. Blog yazarlığına geri dönelim bu olayda biraz toleranslı davranabiliriz , yani yazılmış konuların benzerlerini kendi blogunuz için yazabilirsiniz ancak bu insanların akıllarına yerleşmenizi malesef sağlamaz. Kimsenin yapmadığı bir şeyler lazım. Yeni fikirler , buluşlar , konular bulup onların üstüne kafa yorarsanız daha dikkat çekici olacağından kısa sürede ön plana çıkmanızı sağlayacaktır. Dediğim gibi bu olayı hayatın her yerinde kullanmalıyız faydasını kısa sürede göreceksiniz , yeni bir şeyler üretmek eksiklikleri bulup onları tamamlamak her zaman daha kolay gelişmenizi sağlayacaktır.

" Asıl Başarı , Yapılmamışı Yapmaktır  "


Yapılmamışı yapmanın yanında ihtiyaca göre hareket etmekte çok önemlidir. Sürekli dünya değişiyor , insanların istekleri farklılaşıyor bu nedenle sürekli farklı şeyler isteniyor. Daha önce hiç olmamış şeyler yazı yazarken hayal gücünüzü zorlamalısınız örneklendirme yaparken bile farklı olmalısınız " damlaya damlaya göl olur " yerine " damlalar tek başına hayatta kalamaz , çok damla olsun ki birleşip göl olsunlar " gibisinden doğaçlama gücünüzü kullanabilirsiniz. Dikkat çekici olmak için farklı olmalısınız , farklı olabilmek için yenilikçi olmanız gerekir çünkü ancak ozaman yapılmamışı düşünerek bulabilirsiniz.

Yorumlar