Lüsid Rüya - Lucid Dream

Çoğu kişinin bir veya birden çok kez yaşadığı fakat bunun ismini ve işlevini bilmediği ve farkında olmadığı bir durumdur. Rüya görürken rüyada olduğunuzun farkına varmanız ve bilincinizin açık olması durumuna Lucid Rüya adı verilir. Terim ilk kez Oxford Psikofizik Enstitüsünden parapsikolog Celia Green tarafından kullanılmıştır. Ben hiç böyle bir duruma rastlamadım ama son zamanlarda baya kafayı taktım.

Lucid-DreamLüsid ruyanın temel amacı , rüyada olduğunuzun farkına varıp istediğiniz gibi hareket etmektir bir nevi film çekmek gibi. Yönetmen oluyosunuz oyuncular , mekan herşey hazır oynatıyosunuz kabaca böyle ifade ediliyor yani. Lüsid rüyayı uygulamayı başara bilenler astral seyahatte yapabilirler. Bu tamamen piskolojik bir olaydır denemeden önce bağzı önlemler almalı ve kararlar vermelisiniz. Bu işi onca denemeden sonra başardığınızda sürekli uyumak isteyebilirsiniz , gerçek hayattan uzaklaşıp bir köşede uyumaya ve Lüsid rüya kavramını gerçekleştirmeye çalışabilirsiniz. Orada yaptıklarınızı gerçek dünyada yapamayacağınız düşüncesine kapılıp psikolojik sorunlar ortaya çıkarabilirsiniz.

Lucid aleme geçen insanlar genelde ne yapmışlar ?

Genelde insanların isteği uçmak , rüyalar aleminde gezmek , hayalindeki kişiyle iletişime geçmek gibi aslında bir nevi faydalı faaliyetler gerçekleştirmişler. Bunun yanında kendinizi başkasının gözüyle gözlemleye bilirsiniz ve buda kişisel gelişiminizi olumlu etkileyebilir. Bunun yanında kötü bir rüya veya kabus tarzında birşeyleri Lucid mantığıyla görürseniz kontrolu kaybetmenize ve uyandığınızda kendinizi kötü hissetmenizi sağlayabilir. 

Lucid Dream görmek için ne yapmalıyım ?

Bununla ilgili bir çok yöntem var ama en etkililerinden biride önce kendinizi rüya görmeye odaklamak daha sonraki aşamada ise rüyada olduğunuzun farkına varmayak çalışmak biraz daha açıcak olursak;

Aklınızdan bir nesne veya renk seçebilirsiniz sürekli onu düşünün (Yatmadan önce bi 5-10 dakka başka bir şey düşünmemek şartıyla) Yavaş yavaş uykuya dalıcaksınız zaten sonra rüyanızda aklınızdaki nesneyi yada rengi görürseniz bilinki rüyadasınızdır. İyice emin olmak için kendinizi tokatlayın , saçınızı falan çekin ya da kalkıp ışığı açmaya çalışın rüyada olduğunuz için hiçbir şekilde acı hissetmemeniz ve ışığın yanmaması gerekir. Bir yolda elinize kalemle bir işaret koyun ve rüyada elinizde işaret yoksa rüyanızı kontrol etmeye başlamışsınız demektir. Tek dikkat edilmesi gereken rüyada olduğunuzdan emin olmanız gerçek hayatla rüyayı karıştırmamalısınız imkansız şeyler deneyerek başlayın uçmak gibi gerçek hayatta uçamayacağınız için işlem tamam demektir.

Yaşanmış Sorunlar = Metabolizmanız bozulup hasta olabilirsiniz, bağışıklık sisteminiz zayıflayabilir veya gerçek deneyimler çok sık olursa nefessiz kalarak veya rüyadaki düşme sonucu heyecanla kalbiniz durabilir, bunlar ölüme yol açabilir. Şimdiye kadar rüya görürken kalp krizi geçiren kişi sayısı oldukça fazla. Lucid yüzünden ölen kişi sayısı, 600 kişi civarında. Psikolojik tedavi görenlerin sayısı, Lucid gören kayıtlı insan sayısının %26'sı. Bu riskleri göze alarak başlamalısınız bence çok zevkli olacaktır ama ne istediğinize bağlı.Yorumlar