Markalaşan Blog Sahibi Olmak

Gelişen blog mecrasında bu işi ciddiye alan blogların sayısı bir hayli artmaya başladı , ABD ve Avrupa ' da uzun yıllar önce kullanılmaya başlanmış ve çok önemli bir gelir kaynağı haline gelmiştir.

markalasma

Ülkemizdede artık ofisler kiralanıp bloglar açılıyor ve bu blog işi kimileri için meslek haline bile geliyor. Olay bukadar önemli olunca daha profesyonelce çalışmak gerekli haliyle tabi , dikkat edilmesi gereken bir unsurda şudurki " Blogunuzda Markalaşmak " Bu iş öyle görüldüğü kadar kolay değil tabikide. Benimde üstünde çalıştığım bir olay yaptıklarımı ve bu konu ile ilgili bir kaç bilgiyi sizlerle paylaşıcam.


Blogumuzun Markalaşması için Neler Yapmalıyız ?

Kalite ve Özgünlük

Özgünlük kelimesi blog hayatına daha ilk adımlarımı atarken karşıma çıkmıştı. Çok önemli bir konudur özgünlük aslında herkezde bunun farkındadır sağdan soldan kopyalayıp yazılan içerikler asla özgün içeriklerle kapışamaz. Bir kere onların eşi yoktur , özgün makale demek yazarın o anki kelimeleri , duyguları , anlık piskolojisi ile yazılmıştır o yazının eşi benzeri olamaz. Tamam belki benzeri olur ama aynısını bulamassınız. Bu yazınında öyle tamamı aynı olan başka özgün içerik yoktur varsa mutlaka kopyalanmış içerik olur çünkü bu yazıyı ben yazıyorum ve aynı bilgilerin , aynı örneklerle açıklanması imkansız. Yazılarınızı kendiniz yazın , peki araştırma yapmak caizmi hocam ? Tabiki araştıma yapıcaksınız ama kendi cümlelerinizle ve tarzınızla yazmalısınız. Klite konusu zaten belli bu kadar detaylandırmaya gerek yok kalite demek , kazanç demek. Maddi olarak düşünmeyin yol , su , elektirik olarak yani kaliteli yazarsanız mutlaka karşılığını alırsınız. Kalite içinde düzgün bir dil ile yazmak ve içerikle alakalı resimlerle desteklemek , yazıyı anlaşılır kılmak vs. gibi ufak ama önemli maddelere dikkat ederek kaliteyi yakalayabilirsiniz.

Kitle Oluşturmak

Bu konu markalaşma yolunda en önemli unsurlardan biridir çünkü önce kitleniz olmalı sonra büyütmelisiniz şey gibi düşünün " Binanın Temeli " önce temel atılır sonra kat çıkılır. Bu işlerde böyle önce belirli ufak bir kitleniz olsun daha sonra büyütme çalışmalarına başlayın. Bunun içinde çeşitli çalışmalar yapmalısınız blogunuzu tanıtmak , yorum etkileşimi falan fişman bahsedicem zaten bunlardan bölmiyim ben devam edelim buyrun.


sosyal-media-art

Kendinizi Tanıtın 

Tanıtım derken öyle zor bir iş değil , Sosyal Medya kullanımından bahsediyorum. Sosyal hesaplar açarak kendinizi tanıtmalısınız , kullanıcı isimlerinizi blogunuzun ismiyle yada ona yakın birşeyler olarak seçmelisiniz. Hatta imkanınız varsa reklam bile verebilirsiniz. Sonuç olarak tanıtmalısınız kendinizi hedefiniz kendinizi tanıtmak olsun. Hedefe kitlenin ve sonra boommm! Tam isabet.

Kullanışlı Bir Tema

Temanızın kullanışlı ve basit bir arayüze sahip olması gerek. Kullanması zor ve karmaşık temalar herkeze hitap etmeyeceği için kullanıcıların sıkılmasına ve aradıkları şeyi bulamamasından ötürü sitenizi terk etmesine neden olabilir. Aynı zamanda Tema konusunda bir dikkat etmeniz gereken unsurda sürekli tema değişikliği yapmamaktır. Siteniz BETA aşamasındayken tabiki sürekli birşeyler ekleyip çıkaracaksınızdır bundan bahsetmiyorum , bahsettiğim şey artık siteniz beta aşamasından çıkmış ve kitleniz oluşmaya başladıktan sonra dang! diye gelen tema değişikliği kitlenizin düzeninin bozulmasına neden olacaktır ve buda hiç hoş bir durum değil. Basit eklemeler yapabilirsiniz ama temanızı baştan aşağı değiştirmek kitlenizde azalmalara neden olabilir. Yinede tema değiştirmekten başka çareniz yoksa değişimi yapmadan önce bunu duyurmalısınız. Sosyal medya hesaplarınızdan hatta blogunuzda tema değişikliği hakkında önce kitlenizi bilgilendirip görüşlerini almalısınız.

telif

SEO Uygulamak

SEO ' nun öneminden bahsetmeye gerek duymuyorum şuan , blogda markalaşma aşamasına geldiğinize göre SEO ' nun önemini biliyor olmanız lazım. Makalelerinizi SEO uyumlu olarak yazmalısınız , sitenizin SEO ayarlamalarını yapmalısınız. Bunları yaparak google'de üst sıralara çıkarsınız unutmayın insanlar arama yaptıklarında %90 ' ı ilk sayfaya tıklar. Bu yüzden sağlam SEO çalışmaları sonucunda bırakın üst sıraları en başta çıkacaksınız.

Son olarakta kendinize bir logo hazırlayın ya da hazırlatın. Değişmeyecek sonsuza kadar kullanacağınız bir logonuz mutlaka olsun insanlar zamanla alışacak ve her hangi biryerde karşılarına çıktığında " aaa bu Evdeki Yazar değilmi " gibisinden tepkiler verecektir.

Sormak istediğiniz birşeyler olursa yorum atarak etkileşime geçebilirsiniz.
Yorumlar