Feed Burner Nedir? Nasıl Çalışır?

Feed BurnerFedd Burner Nedir ?

Feenburner bir çok özelliği içinde barındıran bir webmaster aracıdır.Google tarafından satın alındıktan sonra tamamen ücretsiz olmuştur.RSS yani yayınlarınızın takipçileriniz tarafından daha kolay takip edilmesini e-posta yoluyla sağlar .Üye olmak ücretsizdir , aynı üyelikten birden fazla feedburner hesabı açabilirsiniz yani bir çok site demek oluyor bu. Google'nin bir servisi olduğundan tabikide mail hesabı ile kayıt olabilirsiniz sadece. Kayıt olma süresini atlıyorum çünkü adımları izleyerek çok kolay ve kısa sürede kayıt olabilirsiniz.

Feddburner ile ilgili bazı özellikler , terimler : 


-Headline Animator: Resimler üzerinde dönüşümlü olarak sitenizdeki konu başlıkları döndürmenize yarar.

-BuzzBoost: Bir IFRAME kodu içerisinde beslemelerinizi başka siteler üzerinden göstermenize imkân sağlar. CSS kısmından da kendinize has tasarımınızı yapmanıza olanak sağlar.

-SpringWidgets Skin: Flash sistemi ile RSS okuması yapanlar için hazırlanan ara yüz kısmıdır.
Email Subscriptions: Sitenize giriş yaparak mail adresini bırakanlara sitenizdeki güncellemelerin gönderildiği kısımdır. Birçok webmaster tarafından kullanılmaktadır.

-PingShot: yeni bir giriş yaptığınızda bazı sunucuların bundan haberdar olmasını sağlayan sistemdir.

-FeedCount: Sitenize eklediğiniz RSS beslemesine kaç kişinin abone olduğunu buradan takip edebilirsiniz.

-Chicklet Chooser: Sitenize eklemesini yapabileceğiniz düğmeler ve butonlar ile istatistik bilgileri için özel kutuları buradan alabilirsiniz.

-Awareness API: Başkaları tarafından beslemenizin trafik bilgilerinin görünmesi sağlar.
-Creative Commons: RSS çıkışı içerisine telif hakları ve diğer yasal çözümleri eklemenize imkân verir. Bu sayede çalınma olaylarını aza indirebilirsiniz.

-Password Protector: RSS okumasını şifreleme yapabilirsiniz. Sadece sitenize üye olanların RSS bilgilerini görmesini isterseniz bu kısmı kullanabilirsiniz. Ama diğer ziyaretçiler üye olmadan göremeyecektir RSS bilgilerini.

-NoIndex: Arama Motorları tarafından RSS bilgilerinizi okunmasını engelleyen seçenektir. Pek fazla tercih edilmez.

-Link Splicer: Online Bookmark sitelerinizde bulunan linklerinizi yayınlamanız için kullanabileceğiniz bölümdür.

-Photo Splicer: Online resim paylaşım sitelerindeki resimlerinizi yayınlamak için kullanabileceğiniz bölümdür.

-Geotag Your Feed: Bu özellik sayesinde o an bulunduğunuz yerin bilgilerini girerek Feed ve RSS çıkışlarınızı Coğrafi olarak konumlandırabilirsiniz. Özellikle bölgesel haber ve içerik barındıran siteler sıkça kullanmaktadır. Bu özellik sayesinde bulunduğunuz yeri ziyaretçilerinize belli edebilirsiniz.

-Feed Image Burner: RSS okuyucularınızın görmesi için resim vb. görsel öğeleri bu kısımdan ekleyebilirsiniz.

-Title/Description Burner: Eğer yabancı birinin RSS’ine abone olacaksınız ve açıklamasını değiştiremiyorsanız buradan değiştirmeniz mümkün.

-Convert Format Burner: RSS formatını değiştirebilirsiniz başka formatta sizin okuyucular tarafından takip edilmesini sağlayabilirsiniz.

-Content-Type Burner: Beslemenizde kullandığınız içerik türünü değiştirmek için kullanabilirsiniz.

-Summary Burner: Besleme açıklamalarının boyunu ayarlayabilirsiniz hatta resim ekleyebileceğiniz alandır.

-Event Feed: Takvim veya etkinlik gibi bir siteniz varsa ve bu şekilde RSS elde etmek istiyorsanız burada birçok seçenek ile düzenleme yapabilirsiniz. Eski etkinlikleri gizleme gibi özellikleri kullanabilirsiniz.
Tickerize Borsa: Borsa vb. sistemler için kısaltmalar ve simgeler eklemeye yarayan bölümdür.

-Amazon ID Burner: Sitenize girdiğiniz Amazon linklerine sizin Amazon ID’sini ekler.

Feed Burner

FeedBurner ' i siteme nasıl eklerim ?
Kendi kodu sayesindede ekleyebilirsiniz ama feedburner linkiniz ile internette bulabileceğiniz farklı tasarımlarlada bağlantınızı kullana bilirsiniz.

Yorumlar