Google Adsense TO,TBM ve BGBG nedir?

Google Adsense kullanıcılarının websitelerine belirli şirketlerin reklamlarını koymasıyla hem kendi para kazanan hem de kullanıcısına kazandıran iyi bir şirkettir. Google tarafından yönetilmektedir. Bu sistemde bazı ismine yabancı olduğumuz kelimeler var. Peki bunların anlamları neler?

Google adsense TO,TBM BGBG Nedir

TO (Tıklanma Oranı)
TO yani tıklanma oranı , sayfa görüntülenmenizin reklamlara tıklanma sayısına bölündüğünde ortaya çıkan yüzdedir. Bir başka deyişle sitenize uğrayan 100 kişiden kaçının sizin reklamlarınıza tıkladığının bir göstergesidir.

Örneğin ; sitenizin 1000 hiti ve 10 reklam tıklanması varsa tıklanma oranı %1′dir. Bu da sitenize giren her 100 kişiden birinin sizin reklamlarınıza ilgi duyarak reklamlara tıkladığı anlamına gelir.
Sitenizin TO’su ne kadar yüksekse o kadar kazancınız artar. Ama TO’nuz olağanüstü fazlaysa banlanma riskini çok artar. TO’nuz maksimum %15-20 civarlarında olmalıdır. Fakat bir tatil rehberi bloğunuz varsa ve bu blogdaki reklamlarda tatil reklamları varsa tıklanma oranınız %50′ye kadar çıkabilir. Bu Google tarafından analiz edildiği için banlanma riskiniz azdır.

TBM (Tıklama başı maliyet)
TBM yani tıklama başı maliyet , reklamverenin kendi reklamına bir kez tıklandığında size verdiği orandır. TBM ne kadar yüksek olursa o kadar iyidir. Türkçe içeriklerde genellikle TBM düşüktür. Bu yüzden TBM’nin yüksek olması için ingilizce bir website oluşturarak o siteyi geliştirmeniz , Türkçe bir siteden kazanacağınız rakamlardan daha fazla kazanmanıza yarar. İngilizce bilgi verici bir blog açmak artmasına yardımcı olur.

BGBG
BGBG’nin tam bir açılımı yoktur. Anlamı , bin görüntülenmede kazanacağınız tahmini paradır. Yani Toplam kazançların bin sayfa görüntülemesine bölünmesiyle elde edilen değerdir.
Örneğin ; 100 görüntülenmede 1$ kazanıyorsanız bu 1000 görüntülenmede ortalama olarak 10$ kazanacağınız anlamına gelir. Sitenizin BGBG’si 10$ olur.

Not : Konudaki örnekler gerçeği yansıtmamaktadır. Örnek olarak verilmiştir. 
[Blogumuzun ilk yazısı olduğu için yorum atarak ve paylaşarak bana destek verebilirsiniz.]


Yorumlar