Bozuk Para Yatırılan ATM


Bozuk para yatıra bileceğimiz ATM ' lere ihtiyacımız var. Bunun için bir kampanya başlatarak işe koyuldum , bu süreçte bana destek verirseniz çok sevinirim. Yazının geriye kalanınıda okuyarak bu isteğimin gerekliliğinde hem fikir olabiliriz.Geçenlerde sevgilimle para biriktirmeye karar verdik sonuçta ikimizde öğrenciyiz sürekli bir gelir kaynağımız yok harçlıklardan falan fişman derken 3-5 bir şeyler biriktirelim diyoruz , haliyle bu biriken paralar " Bozuk Para " olarak birikicek bu da bizim işimize yaramaz , günde 2-3 TL gibi çok az bir parayı bir kenara atarak ayda 70-80 TL ortalama para birikmiş olacak uzun vadede çok iş yapılabilir bu paralarla ama bir sorun var. Bu paralar nerde birikecek ? Nasıl kağıt haline dönüşecek ?

ABD ' de bu sistemin kullanıldığını işittim yani böyle birşeyin imkansız olmadığını öğrenmiş olduk , hem ekonomi içinde çok artısı olan bir yöntem gibi gözüküyor sürecin dahada detaylı araştırılması için büyük kitlelere ihtiyacımız olacak. Çokda zor bir iş gibi görünmüyor en azından elimden geleni yapmak istiyorum.

Geçenlerde bu konu ile ilgili araştırma yaparken Ekşi Sözlük ' te bir başlık gördüm okudum çokta dikkate alınmamış ama okumanızda fayda var .
"ülkemiz için çok gerekli bir özelliğe sahip olan atm'dir. her ay sadece 25 kuruşluk madeni paralarla yaklaşık 50 tl para'yı evde biriktiriyorum. 5 ve 10 kuruşlukları küçük çuvallarda biriktirdiğimi söylememe gerek yok sanıyorum. ancak bu biriken paranın ne bana ne de devlet ekonomisine bir faydası olmuyor. market ve bakkalların "bende çok var istersen ben sana vereyim" çıkışıyla artık marketlerden de parayı tümletemeyen vatandaşın bankalarda tümletmeye üşendiğini ve geçmiş yıllarda alınan para tümletme ücretinden dolayı şevki kırılmış insanlarımızı da düşünürsek, bankalarım para makinaları (atm) ile bozuk para tümleme işlemlerinin yapılabilmesi ülkede kaybolan yüklü miktar türk lirasının piyasaya geri dönmesini sağlayacak, nakit para akışını hızlandırarak ekonomiyi canlandıracaktır. ayrıca bankaların bu işlemleri, örneğin: "yatırılan miktar en erken 24 saat sonra çekilebilir" gibi bir yöntemle yapması, bankanın bu parayı kasasında tutarak kendine de yararının olması mümkündür. amerika'daki atm'lerde bozuk para girişlerinin bulunduğunu düşünürsek, hali hazırda uygulanabilen para makinelerinin türkiye'de hizmet veren bankalarca vatandaşa bir an önce sunulması gerekmektedir."

Yorumlar