Dmoz Nedir ? Faydaları Nelerdir?

dmoz DMOZ, dünyanın en büyük online ve açık web site dizini projesidir. Bu dizinde milyonlarca web sitesi, gönüllü editörlerce incelenerek konularına göre kategorize edilir ve yayımlanır. Başta Googleolmak üzere birçok arama motoru DMOZ'a kayıtlı siteleri takip eder ve DMOZ verilerini kullanır. SEO için en başta düşünülmesi gereken unsurlardan biridir . DMOZ'un açılımı The Open Directory Project demektir. Yani Açık dizin projesi de diyebiliriz.Dmoz'a nasıl kayıt olunur ? 
Aşağıdaki adımları izleyerek DMOZ'a kayıt olmak için başvurunuzu yapabilirsiniz.
 • www.dmoz.org adresine girin.
 • Sitenize uygun bir kategori bulun.
 • İlgili kategoriye tıklayarak Adres Öner'e tıklayın. Ardından açılan sayfada talep edilen bilgileri aşağıdaki gibi girin.
Site Adresi: Bu alana internet sitenizin web adresini yazın.
Site Başlığı: Site başlıkları arama düzeninde oldukça büyük öneme sahiptir. Buna uygun seçimler yapmalı ve sözcüklerin yalnızca ilk harflerini büyük olarak yazmalısınız.
Site Açıklaması: DMOZ'a kayıt yaptırırken, internet sitenizin açıklamasını da girmelisiniz. İnternet sitenizin tanımı, amacı gibi bilgilerin yer alacağı açıklamada herhangi bir yazım, noktalama yanlışı olmamasına özen gösterin.
E-posta Adresi: Son olarak DMOZ editörlerin sizlerle irtibat kurabileceği, aktif olarak kullandığınız bir mail adresinizi yazın.
dmoz

Dmoza sitenizi önermeden önce yapılması gerekenler.


-Site içerikleriniz özgün olsun ve siteniz kesinlikle spam olmasın

-Tasarımlarınız esnek olsun.

-Site güncellemelerinizin devamlılığı olsun

-Sitenin içeriği ve sunduğu bilgiler diğer sitelerle birebir aynı mı? - Bir site başka bir sitenin içeriğini kopyalamış olmamalıdır.

-Eklemeyi düşündüğünüz türdeki siteler dizine ekleniyor mu? - Söz konusu site genellikle eklenmeyen siteler listesinde yer almamalıdır

-Site bütün olarak çalışıyor mu, eksik bölümü var mı? - Sitedeki linklerin çalışması ve alt sayfaları da içerik bakımından zengin olmalı. Linkler takip edildiğinde 404 sayfa bulunamadı hataları ile yada içeriği olmayan sayfalarla karşılaşılmamalı. Eğer bir site halen yapım aşamasındayda Açık Dizin'e eklenmek için uygun bir site değildir. Bazı sitelerin kırık linkleri olabilir, tasarımı kötü olabilir, yada diğer "kalite" problemleri olabilir, ama aynı zamanda da Web'de çok zor bulunan yada bulunması imkansız olan bir konuda bilgi veriyor olabilir. Bu şekildeki siteler ODP'ye eklenebilir. Bazı kusurları da olsa, eğer sahip olduğu içerik az bulunur ve eşsizse, bu tür siteler çok faydalı olarak kabul edilirler.

Son olarakta dmoz kaydı sorgulama adında bir araştırma yaparak sitenizin dmoz kaydını sorgulayabilirsiniz.

Yorumlar

 1. Dmoz konusunda çok farklı düşünceler var. Gerekliligi konusunda biraz araştırma daha yapıp dediklerinize bakacağım. Alexa dan farkı varmı varsa nedir? Emeğinize sağlık TEŞEKKÜRLER.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. hocam dmozla alexa farklı şeyler mantık bakımından yani .

   Sil

Yorum Gönderme

Yorum yapmak kalbe , şekere , tansiyona , baş ağrısına , bel ağrısına ve fıtığa iyi gelir :)