Hacker’lar İstanbul’da Yarıştı

En büyük uluslararası hacker yarışmalarından biri olan BattleHack’in Türkiye ayağı sona erdi. İstanbul’da yapılan iki günlük mücadeleden birinci çıkan ekip ‘Piggy Bank’ uygulamasıylaLords of Kebap ekibi oldu.
battlehack-istanbul
Birinci-Ekip-Sunum-Fotografi-525x350
Türkiye’nin de ilk kez dahil olduğu ve bu yıl ikincisi düzenlenen BattleHack yarışması, Türkiye birincilerini seçti. İstanbul Sait Halim Paşa Yalısı’nda düzenlenen organizasyonda, 24 takımın geliştirdiği 30 uygulama birincilik için yarıştı. Yarışmada tanışarak ekip olan ve Piggy Bank yazılımını geliştiren Lords of Kebap ekibi, birinci olarak Türkiye’yi ABD’de temsil etme hakkı kazandı.
Birinci-Ekip-Sunum-Fotografi-525x350
Mert Özcan, Tolgay Dünderay, Ahmet Turgut Katı ve Alan Sarp Yılmaz’ın oluşturduğu ekip, San Jose’de yapılacak finalde 100 bin dolarlık ödül için yarışma hakkı kazanmanın yanı sıra, Silikon Vadisi’ni de gezecek. İkisi öğrenci, ikisi de yazılım geliştirici olan Lords of Kebap ekibi, birinci olmalarını sağlayan yazılımı Al Jazeera Türk’e anlattı:
“Geliştirdiğimiz yazılım, anne babaların çocuklarının harcamalarını kontrol etmesini sağlıyor. Yazılım aracılığıyla, veliler çocukları için belli bir harçlık belirliyor ve nasıl harcama yaptıklarını takip edebiliyor. Örneğin çocuğunun fast food yememesini isteyen bir anne harçlığa buna göre limit koyabildiği gibi çocuğunun ne yediğini de takip ediyor. Piggy Bank’in en güzel yanı, çocukların sadece sağlıklı beslenmesine yardımcı olması değil, aynı zamanda harcamalarında tiyatro, sinema gibi etkinliklere de yer açarak zamanla keyif almalarını sağlaması. Amacımız, anne babaların çocukları üzerinde baskı kurmadan, onları yönlendirerek daha sağlıklı beslenmeye ve sosyal olmaya yönlendirmesi, çocukların da oyun benzeri uygulamadan keyif alması. Piggy Bank bir gün içinde fayda gösterecek bir uygulama değil ancak uzun vadede etkisini göstereceğini umuyoruz.”

Comments