Zencilerin Ten rengi neden Siyahtır ?

İnsanoğlu çok uzun yıllar önce Dünya’nın her noktasına yayılmış, yaşadığı ortama uyum sağlamış ve hayatını sürdürmeye çalışmıştır. Ancak coğrafya koşulları bu insanlar üzerinde bir takım kalıcı değişiklikler meydana getirmiştir. Bunların en iyi örneği afrika kıtasında yaşayan insanların başka bir deyişle zencilerin ten renginin siyah olmasıdır. Coğrafya koşulları ile zenci olmanın ne ilgisi var diye soracak olursanız işte cevabı.

Afrika ülkeleri bilindiği üzere ekvatora yakın ve bu yüzden güneş ışınlarının dik düştüğü sıcak ülkelerdir. Dolayısıyla insan vücudunda renk verme görevini üstlenmiş olan melanin pigmentleri güneşte daha çok salgılanmakta ve bunun sonucunda deriye daha koyu renk vermekte. Çünkü derinin koyu olması, güneşten gelen zararlı ultraviyole ışınlarından kişiyi korur. Zira çok uzun yıllar önce bu sıcak coğrafyaya göç etmiş insaların ten reklerinin siyah olması da bununla ilgilidir. Aynı şekilde iskandinav ülkelerine bakıldığında insanlar sarı saçlı, açık tenli ve renkli gözlüdür. Bu da yadaşıkları coğrafya koşulları gereği vücutlarında melanin pigmentinin az salgılandığını gösterir. Şüphesiz bu durum Allah Teala’nın insanoğlunu ne kadar müthiş yarattığının kanıtıdır.
Melanin pigmentlerinin salgılanmasından gen sorumlu olduğu için, ekvatora yakın bir ülkeye giden kimsenin bir anda zenci olması imkânsızdır. Aynı şekilde çocuklarıda zenci olamaz. Bunun için çok uzun yılların geçmesi gerekir. Bu süreç içerisinde, coğrafya koşulları kişinin gen havuzuna işleyerek gelecek nesillerin kademeli olarak siyahlaşmasını sağlar.
En basit örnek olarak yaz aylarında bronzlaşmak için saatlerce güneş altında yattığımızı gösterebiliriz. Bu güneş ışınlarına daima maruz kalan kimse hiçbir zaman eski rengine dönmez. Bu yüzden afrika ülkelerinde yaşayan kişilerin ten renkleri siyahtır.

Comments