Wireless cihazlarımızı nasıl güçlendirebiliriz?

Kablosuz modemimizin sinyalini güçlendirmek için çeşitli yöntemler vardır. Kablosuz cihazlar yani dilimizde kullandığımız wifi, wireless şeklinde ifade ettiğimiz sinyal yakalayıcı pek çok cihaz bulunur. Bu yazıda bu cihazlar dışında evde sinyal arttırma yöntemi de anlatılmaktadır.

- Cihazları nasıl güçlendirebiliriz?
- Cihazları evimizin nerelerinde kullanırsa daha etkili hale gelir?
- Kablosuz cihazlarımızı (wireless ağ adaptörleri) evimizdeki basit şeyleri kullanarak nasıl sinyal arttırımı sağlayabiliriz?
Bu makalede bu soruları cevaplamaya çalışacağız.
Wireless cihazlarımızı nasıl güçlendirebiliriz?
Wireless adaptör kablosuz cihazınızı 2 şekilde güçlendirebilirsiniz.
Birinci yöntem kullandığınız wireless adaptörün antenini yükselterek, yükseltmede şöyle gerçekleşiyor örneğin sizin kullandığınız adaptörün anteni 5 dbi gücü bulunmakta siz bu antenin 6dbi, 9dbi veya 14dbi gibi seviyelerde yüksek antenler ile değiştirirseniz kullandığınız adaptörün çekim seviyesi de artacaktır. Bu standart bir ücret ile temin edebileceğiniz bir yöntemdir. Tabiiki bu antenlerin de çeşitleri bulunmakta. Bu antenler çubuk anten, grid anten ve panel anten şeklindedir.
Çubuk Anten: Çubuk anten olarak tabir ettiğimiz (yaği) antenler kendi etrafındaki 360 derecelik bir açıdaki sinyalleri taryabilen ve o sinyallerdeki ağlara bağlanmamızı sağlayan anten türüdür. Çubuk antenler bu yüzden daha çok evimize yakın çevrede bulunan ağlar için kullanmamızı sağlar. Daha uzak bağlantılar ve modemlere ulaşabilmek için başka antenler kullanmalıyız. Çubuk antenleri evimizdeki modemin veya komşumuzun modeminden sinyal az olduğu durumlarda bizi kurtaran küçük işlerimizi becerebilen antenler de diyebiliriz.
Çubuk antenlerde en iyi marka ALFA‘dır. Bu ürün Türkiye’de çok az bulunur, dolayısıyla siparişlerinizi internetten vermek zorundasınız. En iyi sinyali bu cihaz ile yakalayabilirsiniz. Diğer markaları pek önermemekteyiz. Çubuk anten için önerebileceğim cihaz Alfa 1W‘dır.
Grid Anten: Grid antenler ise bizi eskilere götürecek. Eskiden kullanmış olduğumuz çanak antenleri andırırlar. Grid antenler hem 360 derece hemde yön bulması (geniş açısı) ile iyi seviyelerde sinyal yakalamanızı sağlar. Grid antenler daha çok ethernet bağlantılı yüksek sinyal yakalayıclar ile kullanırlar. Usb çıkışlı ağ adaptörlerinde sinyal seviyelerinde pek fark göstermezler. Grid antenler için önerebileceğim marka TP Link’dir. Örnek cihaz modeli; Tp-Link 24 DBİ ANT2424B Grid Parabolic.
Panel Anten: Panel antenler ise çubuk antenlerin ulaşamadıkları mesafelere bizleri yakınlaştırır. Şöyle ki panel antenlerin açıları ön taraftadır bir günısı gibi paneli bulunur. O panel hangi tarafa bakıyor ise o tarafta sinyal aramasına geçer ağ adaptörünüz. Panel antenleri çevirmiş olduğunuz yönlerden sinyal toplarlar ve bu sinyal seviyeleri daima yüksektir. Çubuk antenler gibi zayıf sinyaller değildir. Örneğin bir çubuk anten 100-300 metre bağlantı sağlıyabiliyorsa, panel anteni modemin olduğu noktada sabitlerseniz bu mesafe 1-5km arasına çıkabilmektedir. Tabii ki panel antenlerinde seviyeleri bulunmakta, bu seviyeler çubuk antende olduğu gibi dbi üzerinedir. 10dbi ve 16dbi en çok ise 20dbi kullanılmaktadır. Eğer uzak mesafelerdeki kablosuz modemlere ağ adaptörünüzle erişmek (ulaşmak-bağlanmak) istiyorsanız panel anten sizin için en iyi çözüm olacaktır.
Panel anten için bir çok seçeneğiniz bulunur bunların arasında TP Link ve Alfa markaları ön plandadır. Seçimlerinizi ikisi arasından yapabilirsiniz ama 16dbi ve 20dbi seçerseniz daha uygun olacaktır.
Cihazı nasıl konumlandırmalıyım?
Şimdi ise bu cihazları evimizde nerelerde kullanırsak en etkili kullanım seviyelerine ulaşabilirsiniz onlardan bahsedelim. Wireless adaptörler (sinyal alıcılar) bu cihazlardaki en önemli nokta kullandığınız adaptörün bağlanacağınız modemi ne kadar iyi görebilmesidir! O yüzden bu cihazları çok zor durumda olmadıkça ev içlerinde kullanmamaya özen gösterin. Cihazlarınızı cam dışlarına, balkonlarınıza, veya zemin katta iseniz kapı önlerinize direk yardımı ile yüksek seviyeye çıkartabilirsiniz. Zaten yüksek katta veya müstakil evde oturanlardansanız bu konuda hiç sıkıntı çekmeyeceksiniz. Çatıda kullanım veya yüksek katta oturanlar balkonlarda, camlarda harika ağ sinyalleri yakalayabilirler. Örnek olarak şu fotoğrafı inceleyebilirsiniz:
Evde basit şekilde sinyali nasıl arttırabilirim?
Evinizde basit şekilde de sinyalinizi kuvvetlendirebilirsiniz. Bunun için aslında çok şeye ihtiyacınız yok. Herkesin evinde kolayca bulunabilir bir folyo yardımı ile kullanmış olduğunuz wireless adaptörlerinizin çubuk antenlerine sinyal güçlendiri yapabilirsiniz. İlk önce malzemelerinizi hazırlamakla başlayalım.
Bunun için malzemelerimiz;
1 adet folyo
1 adet boş salça kabı veya süzgeç (aliminyun birşeyler olabilir)
1 adet makas(maket bıçagı)
1 adet bant (yapıştırıcı)
Öncelikle alüminyum folyo kağıdını 40×40 veya 30×30 folyo boyunuzun yettiği kadar güzelce keselim.
Alttaki resim çizimi bilgisayarınızdan yazıcı ile çıktı alabilirsiniz. Eğer yazıcınız yoksa elinizle bu çizimi yapabilirsiniz:
Maket bıçağı ya da makasla çizimi kesin.
Yapıştırıcı yardımı ile kesilen düz parçaya yapıştırıcı sürüyoruz:
Çubuk antenin girişi bu şekilde olacak:
Son hale geldiğinde ise, yansıtıcının folyolu kısmı içe bakmalı en önemlisi de budur. Folyolu kısmı dışa bakarsa bir işe yaramayacaktır:
Bu sayede kablosuz ağ modem veya sinyal alıcımızın sinyal çekim, gönderim mesafesini arttırmış bulunuyoruz. Bunların yerine yukarıda söylediğim gibi salça tenekesi gibi araç gereçler yardımıyla da yapabilirsiniz. Almünyum folyolu bir örnek:
Bu basit yöntemler ile aşağıdaki sinyal farklarını inceleyebilirsiniz:
Yukarıdaki cihazlar biraz daha amatör ve orta seviyeli kullanıcı kişiler için anlatmış olduğumuz yöntemler ve cihazlardı. Bu cihazların daha üst modelleri bulunmaktadır. Yukarda anlatılan modeller usbden bağlantılı basit kullanım için olan kablosuz adaptörlerdir. Daha yüksek verim alabilmek için malesef usbden bağlantılı cihazlar yeterli gelmemektedir.
Bu cihazlar ethernet portundan bağlanırlar, usb çıkışları daha az elektrik sağladıklarından ethernet çıkışı bu iş için en iyi seçim olmaktadır. Ethernet çıkışlı cihazlarına örnek vermek gerekirse:
UBIQUITI Bullet 5 bu iş için örnek bir cihaz diyebiliriz. UBIQUITI Bullet 5 ethernetten bağlanır bu cihazla birlikte bir adaptör (güç kaynağı) gelir yanında kesinlikle anten bulunmak extra olarak anten almanız gerekiyor bu cihaz için.
Ama çok yüksek hızlı ve uzun mesafeli bağlantılara ulaşmanız içinde bu cihazlar vazgeçilmezdir. Bu cihazlar ile panel anten veya grid anten kullanabilirsiniz.
Örnek olarak ikinci bir ürünü anlatacak olursa UBIQUITI Bullet 5 e göre hem ucuz hemde aynı seviyede bir üründür. Birçok testleri yapılmıştır. Alfa da bu işe girerek Alfa Tube2H isminde ethernet bağlantılı cihazını piyasaya sürdü. Fiyatı 150 TL civarındadır.

Comments