Windows 7'de 32 bit mi 64 bit mi?

Windows 7'nin 32 bit ve 64 bit sürümü arasında nasıl ve neye göre tercih yapacaksınız? İşte cevaplarWindows 7'nin çıkışıyla birlikte bu işletim sistemine geçmeyi düşünenlerin kafasına takılan çok önemli bir soru var: Windows 7 32 bit sürümü mü? Yoksa 64 bit mi? Daha da önemlisi neden? 32 bit kurduktan sonra 64 bit'e geçmek mümkün mü? İşte bütün bu soruları sizler için cevaplıyoruz.

Öncelikle 32 ya da 64 bit sürüm durduktan sonra temiz bir kurulum yapmaksızın kararınızı değiştiremezsiniz. Bu da iki sürüm arasındaki farkları baştan iyi anlamanız ve kararınızı vermeniz gerektiğini gösteriyor.

İşe 32 bit ve 64 bit nedir anlayarak başlayalım. İkisi de bilgisayar mimarisidir ve desteklenen veri türlerinin ve adreslerin uzunluğunu belirlerler. Son kullanıcı için bunun en yaygın anlamı verimle kullanılabilen bellek miktarı ve işlemci desteği olarak kendini gösterir.

Windows XP ilk başta sadece 32 bit olarak piyasaya sürülmüştü. Eski donanımlar da sadece 32 bit sürücülere sahipler. 64 bit'e geçişte sürücü geliştirme desteği oldukça zayıf kaldı. Windows XP ve Vista'nın 64 bit sürümleri çıktıktan sonra ise 64 bit sürücü desteği hızlandı.

Windows 7 kurulu yeni bir bilgisayar alırken 64 bit destekleyen sistemlerde zaten 64 bit kurulu geleceği için düşünecek bir şey yok. Ancak OEM Windows 7 alırken hem 32, hem de 64 bit seçeneği olduğunu göz önünde bulundurursak, kararı paranızı harcamadan vermelisiniz.


Hazır PC'lerde tercih yok

64 bit'in avantajları

Windows 7 64 bit'i seçmenin avantajlarını sıralarsak:

32 bit Windows ile kullanılabilen bellek miktarı maksimum 4 GB. Windows 7 64 bit ile 8 ve 16 GB RAM kullanmak mümkün. Bu yüzden 64 bit geleceğe yönelik bir yatırım ve büyük miktarda RAM'eihtiyaç duyan profesyonel yazılımlar kullananların ve oyuncuların 64 bit seçmesinde fayda var.


RAM desteği

64 bit seçiminde en önemli unsur bellek miktarı
32 bit işletim sistemi teorik olarak 4 GB'a kadar desteklemesine karşın Windows XP, Vista ve 7'de maksimum 3.12 GB RAM görülebiliyor.

Windows'un 64 bit sürümü daha fazla güvenlik sunuyor. Bütün 64 bit cihazlar dijital imzaya sahip ve rastgele çökmelerle karşılaşmıyorlar. Kernel Patch Protection gibi gelişmiş güvenlik özellikleri de cabası.

64 bit sistemler daha fazla RAM ve daha fazla bilgi işlem kapasitesiyle daha hızlı çalışabiliyor. Elbette bu donanımın ve 64 bit'in performans farkını görmek için karmaşık uygulamalar ya da aynı anda pek çok uygulama çalıştırmak gerekiyor. Bu yüzden pek çok kullanıcı için 32 ve 64 bit sistemlerarasında gözle görülebilen bir performans farkı olmuyor.

64 bit desteği ve sürümü olan bütün yazılımlar 64 bit mimariden gerçekten yararlanmıyor. Programcılar hala 32 bit alışkanlığını sürdürüyor. 32 bit uygulamalar 64 bit mimari altında gayet düzgün çalışıyor. Düzgün çalışmayanların da pek çoğu için düzeltmeler yapılıyor.


Geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde yeni bir bilgisayar aldıysanız, işlemciniz 64 bit destekliyorsa Windows 7 64 bit çalıştırabilirsiniz. Emin olmak için şunları yapabilirsiniz:

32 bit Windows Vista kullanıyorsanız kontrol panelinden sistem ve bakım kısmından performansbilgileri ve araçları görebilirsiniz. Burada sistem bölümü altında PC'nizin 64 bit destekli olup olmadığını görebilirsiniz.

Windows 7 Upgrade Advisor
 ya da Türkçesiyle yükseltme yardımcısı sisteminizin 64 bit Windows 7 çalıştırıp çalıştıramayacağını söyleyecektir.

Windows 7 uyumluluk merkezinde (Compability Center) donanımınızın 64 bit sürücüleri olup olmadığını görebilirsiniz.

Bazı durumlarda 32 bit işletim sistemini seçmenin avantajlı olacağı zamanlar var. 

Sadece 2 GB RAM
'e sahipseniz ve bunu arttırmayı düşünmüyorsanız 64 bit Windows 7'ye ihtiyacınızyok. 64 bit sürümün avantajları için en az 4GB belleğe ihtiyacınız var.

64 bit sürücüsü olmayan yazıcı ve tarayıcı gibi eski donanımların, eski 32 bit sürücüleri 64 bit Windows 7 altında desteklenmiyor. Bu cihazları kullanmaya devam etmek için 32 bit sürüm kullanmalısınız.

Windows 3.1 ve DOS için geliştirilen 16 bit uygulamaları 64 bit Windows altında çalıştıramazsınız. Bu yüzde 32 bit kullanmalısınız.

Sonuçta yeni bir PC ile 64 bit kaçınılmaz olurken, eski bir PC'de uyumluluk için 32 bit Windows 7 kullanmanız daha doğru olacaktır.


Comments