Tablet mi, Laptop mu, Minibook mu ? Hangisini seçmelisiniz ?

Öncelikle Herkese merhabaBenimde bu sorunun içinde bulunduğum bir sorun varki oda başlıkta saydığım bu üç teknoloji devi'nin hangisini alıp almama kararsızlığı ve hangisi kimin ne işine yarar, almalımı almamalımı gibi cevaplarıdır.


Bu bilgisayarları alırken iyi düşünün heves uğruna alıp pişman olmayın hangisi işinize yarıyorsa onu alın.

Düşünürken öncelik olarak fiyatlarımızı belirleyelim.Hangi ürün ekonomik olarak işimizi görecekse onu alalım.
Sonra..
Bütçenize uygun fiyatlarla bilgisayarı kullanım biçiminize göre en uygun cihazı almaya çalışın.


Şimdi..
İpad'in 16 Gb Tabletleri 300-500 arası dolardan başlayarak satışa sunuluyor.

Eğer;
Bilgisayara müzik dinlemek,sosyal ağlara girmek,veya iş işleri için giriyorsanız tablet size göre olabilir.
Buna siz karar verin.

Oyun kullanıcıları,photoshop gibi tasarımcı veya yazılım gibi büyük işlerle uğraşıyorsanız laptop'ları seçmelisiniz çünkü tablet bilgisayarlarda ve Minibook'larda Laptop veya masaüstü bilgisayarların bu programları çalıştırmak için verdiği hızı veremezler.

Blog yazısı yazmak, e-postalara bakmak, mini oyunlar oynayıp zaman geçirmek, tatilde,yolda kısaca internette gezinmek için en iyi bilgisayar Tablet veya Minibook'tur.

Ha bunlardan önce laptop kullanıyorduk e şimdi işi kolaylaştırıyor diye gidip pahalı pahalı tabletler alırsak bu yazının bir anlamı kalmaz.
Ucuza alacağız değilse laptop'u paşa paşa kullanacağız,bize ne zararı var ?Tablet ile Laptop'u karşılaştıralım;

Laptopda hızlı ve kolay yaptığımız işleri tablette o kolaylık ve hızlılıkla yapamayız.
Kullanılabilirlik tabletlerde daha az.
Taşıma kolaylığı olarak tabletler hafif.
Şarj olarak (bildiğim kadarıyla) laptop'lar daha çok dayanıyor.
Hafif oyunlar,videolu görüşme,internete girmek için Tablet'ler wifi özelliğiyle mükemmel bir araç.

Tablet Bilgisayar alırken dikkat edilmesi gereken şeyler:

İşletim sistemine dikkat edin.İki işletim sistemi vardır;
Windows ve Android.
Android,google tarafından geliştirilen kendisine ait olan bir işletim sistemidir.
bkz:play.google.com(Google çoğu uygulamayı ücretsiz sunmaktadır ama üyelik için Cep tel istemektedir,bilginiz olsun)

Tablet alırken buna dikkat edeceğizandroid için bir sürü yeni geliştirilmiş ve geliştirilmeye,oluşturulmaya devam eden programlar var.
Bu tableti iyi yapar.

iPad’lere gelince kendine özgü işletim sistemi bulunmakta fakat bu cihazın pilini değiştiremeyeceğinizi bilmenizde fayda var.Çünkü Apple bunu kendisi ücret karşılığında yapıyor.Apple'in en büyük dezavantajlarından birisi de işi tekelleştirmesi ve cihazlarında Flash kullanmaması diyebiliriz.

Tablet alırken işletim sisteminin Flash Player'i destekleyip desteklemediğini öğrenin,işletim sistemininkaç olduğuna bakın,Video gibi özelliklerinin ne kadar olup olmadığına bakın.

Bütün bunların yanı sıra tablet almadan önce bir teknoloji mağazasına giderek bütün ürünleri kendiniz test edin.Bu testin faydasını fazlasıyla görebilirsiniz.

Tablet bilgisayaların en güzel özelliklerinden biride dokunmatik olmalarıdır.Ekranda bir iki tuştan ve ses düğmesi gibi vb. araçlardan başka birşey yoktur.Bu yazım işini zorlaştırabilir ama eli hızlı olan arkadaşlarımız buna kısa sürede alışacaktır.

Tabletde dikkat etmeniz gereken en büyük şeylerden bir taneside ekranlarının kalitesidir.Kullanırken çok dikkatli olmalısınız.
Ekranı kırılmış bir tabletin işi bitmiş demektir söylenene değilde gözünüzle gördüğünüze inanın,gidintest edin sağlamsa alın bu garantiye girmeyebilir o zaman öylece kalabilirsiniz.

Tablet bilgisayar alırken yukarıda dediğim gibi amacınızı iyi belirleyin.
Tableti iş içinmi yoksa eğlence amaçlı mı aldığınızı bilin,ona göre alın.

Eğer tablet ile internette zaman geçirmek, video izlemek, müzik dinlemek ve sörf yapmak niyetinde iseniz sizin için biçilmiş bir kaftan demektir.Ancak çevrimiçi işlerinizi yapmakta kullanacaksanız biraz daha düşünmeniz gerekecek.

Tablet bilgisayarlar ile çalışmak biraz sıkıntılı olabilir.Çünkü fiziksel bir klavyenin yokluğunu çekebilirsiniz.Dokunmatik klavye ile yazılarınızı yazmakta zorlanmanız mümkündür

Kısaca Netbook'mu Tabletmi ?

Yada netbook yerine tablet bilgisayar tercih edilebilir mi? Eğer netbook sahibi değilseniz ve klavyesiz bir cihaz sizi sıkıntıya sokacak ise netbook almanız daha akıllıca olur.Ayrıca netbook tercih ettiğiniz vakit fiziksel klavyenin yanı sıra Ram yükseltme, pil değiştirme gibi seçeneklerinizde olacak.
Fakat tablet seçtiğiniz vakit bu avantajlardan mahrum kalacaksınız.Tablet bilgisayarda ise daha kolay taşıma ve her ortamda kullanma gibi avantajlara sahip olabileceksiniz.Ayrıca fiziksel klavyesi bulunan tablerde seçimizi kolaylaştırabilir.
Tablet alacaksam ne zaman almalıyım ?
Tablet bilgisayarlar yeni bir pazar olduğu için çıkan ürünlerin hepsi yeni piyasaya çıktı.Bu yüzden de pahalı bir fiyat ile karşımıza çıkıyorlar.Özellikle son çıkacak olan tabletler gelişmiş özelliklerle birlikte gelecekler.Çift çekirdekli tabletlerde üç boyutlu görüntüye sahip tabletlere kadar bir çok ürün gelecek.Bu tableri almakta acele ettiğiniz takdirde çok yüksek ücretler ödemek zorunda kalabilirsiniz.Bunun için biraz beklemekte fayda vardır.

Sonuç:

Tabletler bilgisayarlar daha çok eğlenceye dönük ve basit işleri yapmaya yönelik cihazlardır.Ciddi bir iş çalışması için tabletler tercih edilmemelidir.Daha çok oyun oynamak için, internette sörf yapmak için ve video izlemek için kullanılabilir.

Tablet alırken dikkat edilmesi gereken şeyler yazısındaki yazılar şu siteden yararlanılarak yazılmıştır.

Ayrıca bkz:Blackberry Playbook 2.0 Türk Telekom aracığılıyla çok uygun fiyata bizlerle!
Sorulara cevaplar:

1) Tabletler kullanılışlımı ?
bkz:Google arama terimleri:
Tabletler kullanılışlımı

2) Tablet bilgisayar almalımıyım nasıl bir şey şu cihaz ?
Tablet bilgisayarlar dediğimiz gibi müzik dinlemek,internete girmek gibi şeylerde kullanabileceğiniz güzel bir araçtır.Fakat bu araçları alırken dikkat etmemiz gereken şeylerden bir taneside işletimsistemidir.Kimi tabletin kendi işletim sistemi vardır kimileri Windows tabanlıdır.

3) Tablet bilgisayar alsam pişman olurmuyum ?

Müzik dinlemek,internete girmek gibi şeyleri kullanmak için tablet bilgisayar alıyorsanız doğru yoldasınız.Devam edin.
Oyun oynamak,photoshop gibi tasarım veya visual studio gibi yazılım programları veya kişisel programlar kullanıyorsanız tavsiye edilmez çünkü bunların hiç birini laptop'taki gibi güzel ve hızlı bir şekilde yapamazsınız.

Sorusu olan bu konu altında sorabilir.

Bu konuda yazılan bilgiler kişisel görüşümdür

Comments