Siyah noktalar nasıl geçer?

Siyah nokta kızlı erkekli hepimizin ortak sorunu. Kesinlikle güzel durmadığı gibi bir o kadar da sağlıksız. Elbette çözümü var ama baştan söylüyoruz süreklilik gerektiren bir iş.
Biz siyah nokta nasıl biter sorusundan önce siyah noktanın nasıl oluştuğu konusundan başlayacağız ki çözümü daha net verebilelim

Siyah nokta nasıl oluşur?
Siyah noktalar, en genel tabir ile cilde yapışan kirin, gözenekleri tıkamasıdır. Bazı insanların gözenekleri iri olur ve bu yüzden de siyah nokta oluşumuna meyyaldir; bu tip ciltlerde de siyah nokta oluştuğunda, noktalar oldukça belirgin ve rahatsız edicidir.
Siyah noktaların oluşma nedenleri arasında dış etmenler yanında iç etmenler yani yediklerimiz de vardır. Çok yağlı ve ağır yemekler yemek, hızlı yemek ( hamburger, cips, kola vs) siyah noktaları ciddi ölçüde arttırır. Spor yapmamak da siyah noktaları tetikler, çünkü vücudunuz içindeki kiri ter ile değil bu şekilde atmaya başlayacaktır.
Siyah noktalar nasıl geçer?
Siyah noktalar müdahil olunmadan, öylece bekleyerek geçmez. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, bu sonuçta kirdir ve temizlenmesi gerekir:
1. Sıkma: Bu yöntem ne kadar da ilkel gelse de siyah noktalardan kurtulmanın başka yolu yok. Siyah noktalarının yoğunluğuna göre en az haftada bir en çok haftada üç olmak üzere yüzün tamamına buhar verilir ve daha sonra sıkma işlemine başlanır. Yüzünüz kurudukça buharı tutarak yüzünüzü yumuşatmalısınız; yoksa canınız yanar.
2. Maskeler: Yüz tipinize göre çeşitli maskeler yapabilirsiniz ama tüm ciltlere uygun belirli malzemeler vardır. Bunlardan bazıları; limon, yoğurt, çiğ süt ve salatalıktır.
• Çiğ Süt: Hiç işlenmemiş süttür. Bu süt, kaynatılmadan içilmez ama yüze sürmek için birebirdir. Yüzünüze sürdüğünüz anda ciddi bir sıkılaşma hissedeceksiniz. Çiğ sütü, buhar banyosundan sonra uyguladığınız temizlenmiş gözenekleri sıkılaştırarak siyah noktaların yenilenmesi engelleyebilirsiniz.
• Limon suyu: Tonik olarak uygulayabilirsiniz. Limonun asitik dengesi tene zarar vermeyecek özelliktedir; eğer bir yanma duyarsanız, endişelenmeyin.
3. Aylık Cilt Bakımı: Cilt bakımına mutlaka gitmelisiniz. Her 23 – 25 günde bir cildiniz kendini yeniler ve bu durumda mutlaka cilt bakımına girmeniz gerekir. Aylık 50 ile 100 arası değişen fiyatlara cilt bakımı yaptırabilirsiniz.
4. Sabun: Birçok güzellik uzmanı, sabunu kullanmanın cilde zarar verdiğini söylese de ben yıllardır sabun kullanıyorum. Özellikle üzüm çekirdekli doğal sabun, yüzünüzde peeling etkisi yaratarak, ölü deriyi soymanıza neden oluyor. Elbette çok sorunlu ciltlerde doktorun ya da uzmanın tavsiye ettiği bakım ürünleri kullanılır ama doğal sabunu da pek göz ardı etmemek gerekir.
5. Nem: Gece yatmadan ve dışarıdan geldiğinizde nemlendirici kullanmanız gerekir. Nemlendiriciler gün içinde kaybedilen nemin geri kazanılmasına yardım eder.
Siyah noktaları geçirmenin yegane yolu temiz tutmaktır. Sürekli ve titiz bir çalışma ile siyah noktalarınızın kaybolduğunu göreceksiniz.

Comments