Kola lekesi nasıl çıkar?

Yıllardır formülü bulunamayan kolanın lekesinin temizlenmesi de ayrı sıkıntı ve merak konusudur. Özellikle kola dökülür dökülmez müdahale etme şansınız yoksa ve üzerinizdeki de tüm mağazaları didik didik ederek aldığınız kıyafetse yaşadığınız hayal kırıklığını düşünebiliyoruz. Oysaki artık bunlar geride kaldı çünkü kola lekesi çıkarmak, kola formülü kadar gizli değil.

Kola lekesi nasıl çıkar?
Aşağıdaki yöntemlerden birisini kullanarak kıyafetinizi kola lekesinden kurtarabilirsiniz:
1. Kola eğer kurumamışsa kıyafetinizi hemen çıkarıp soğuk suya bastırın. 1-2 saat sonra da uzun yıkama programındaki çamaşır makinenize atabilirsiniz.
2. Eğer yolculuktaysanız ve üzerinize kola dökülmüşse bulabilirseniz lekeye tuz serpin. Tuz yoksa mola yerinde dökülen kolayı su ile temizleme ÇALIŞMAYIN. Eğer lekeyi bu şartlarda su ile ovalarsanız lekeyi yayarsınız ki bu da lekenin çıkmasını zorlaştırır. Yapmanız gereken tek şey eve kadar beklemek ve az sonra size söyleyeceğimiz yöntemleri uygulamak.
3. Lekenin üzerine bir tatlı kaşığı bulaşık deterjanını elinizi kullanarak iyice yedirdikten sonra ılık su ile köpürtün. Daha sonra yine ılık su ile durulayınız. Eğer kıyafetiniz beyaz ise suyun sıcaklığını arttırabilirsiniz.
4. Sirke, hem ev temizliğinde hem de beden temizliğinde kullanılan bir üründür. Hatta güzellik ürünü olarak da oldukça fazla kullanım alanına sahiptir. Kola lekesinin geçmesi için de oldukça pratiktir. Üzüm ya da elma sirkesi fark etmezisin bir çay bardağı sirkeyi iki çay bardağı su ile karıştırın ve lekenin üzerine uygulayın. Daha sonra lekeli bölgeyi çitileyin. Sirke kokusunun geçmesi için de çamaşır makinesine normal yıkama olarak atabilirsiniz. Eğer lekenin boyutu fazla ise bir ölçeğe iki ölçek oranıyla karışımı çoğaltabilirsiniz.
5. Amonyak, kuru temizlemecilerin vazgeçilmez kimyasalıdır bu bakımdan kola lekesini en iyi çıkaran maddelerden birisidir. Doğal marketlerde ve aktarlarda rahatlıkla bulacağınız amonyak yağından alacağınız bir çorba kaşığı ölçüyü yarım bardak su ile karıştırın. Bu karışımı lekenin üzerine dökün, biraz bekleyin ve durulayın. Amonyak yağı uçucu ve yoğun bir yağ olduğu için çok fazla teninizle temas ettirmeyin. Ayrıca yağı direk kıyafete dökmeyin, mutlaka su ile karıştırın. Doğal yağlar, etkisini göstermek için bir tepkimeye muhtaçtır ki bu konuda da en iyi tepkime su ile yapılmaktadır.
6. Bildiğiniz çamaşır deterjanını su ile karıştırıp lekenin üzerinde en fazla 10 dakika bekletip ön yıkama programına ayarladığınız çamaşır makinenize atın. Ayrıca bu tür zor lekelere özgü deterjanlarda iyi sonuçlar vermektedir ama her halükarda lekenin üzerinde deterjanı bekletmek size daha iyi sonuçlar vermektedir.
7. Hassas ve pahalı kıyafetlerinize bu yöntemleri uygulamayın. Bir uzman temizlemeciye kıyafetinizi verin.

Comments