Android mi Windows Phone mu?

Android mi Windows Phone mu?

En çok kullanılan mobil işletim sistemlerinden biri şüphesiz Android, bu yarışda kendisini iOs takip ediyor, Windows Phone’un adı bile geçmiyor, tabi bu çok normal sonuçta Windows işletim sistemlerinde bile İnternet Explorer’u Google chrome indirmek için kullanıyorsak, Google hayatımızda büyük bir yer edinmiş demektir.
Şaka bi yana neden herkes android kullanıyor? Çünkü uygulama arşivi geniş, çünkü tasarımı iyi, çünkü kullanıcıya kolaylık sunan bir çok özelliği var, en önemlisi de arkasında Google var. Arkasında Google gibi arama motoru devinin bulunması en büyük etkenlerden biri şüphesiz, çünkü birşeyin reklamı iyiyse, hakettiğinden fazla ilgiyi dahi görebilir.
İşletim sistemi pastasının en büyük dilimi Android’e aitken yine de symbian gibi uygulama arşivi küçük basit işeltim sistemlerini kullanmakta direnen firmalar mevcut, Nokia dediğinizi duyar gibiyim.
Nokia Finlandiya’daki ana binasını sattı ve bugünlerde batmanın eşiğinde, bunun e büyük etkenlerinden biride Symbian işletim sistemini kullanmada direnmesi bana sorarsanız,niye kalitesini kanıtlamış işletim sistemleri dururken Symbian’da ısrar ettin be Nokia!
Şükür ki bu hatasından sıyrıldı diyebiliriz, fakat bunu anlaması geç oldu. Nokia çıkardığı son Lumia serisi telefonlarında Windows Phone işletim sistemi kullanmaya başladı. Symbian kadar kötü değil fakat Android kadar iyide değil!
Teknoloji tutkunları bilir, Popüler uygulamalar ilk iOs’a ardından Android’e gelir, Windows Phone’un çoğu zaman adı bile anılmaz, anılsa dahi aylar sonra uygulama desteği gelir.
Bu yüzden tartışmasını yapmaya gerek dahi yok Forever Android!

Comments