LOL Dereceli Oyunlari Kazanmak. Dereceli Oyun Rehberiniz

Merhaba arkadaşlar öncelikle biraz kendimi tanıtmak istiyorumki birazdan bahsedeceklerimin...
kendi üzerimde yararlı oldugunu iyice anlatabılıyım ve örnek oliyim. Ben 2. Sezon Platin olarak tamamlamış bu sezon şu anda Elmas kümede olan Europe West oyuncusuyum. Ama sürekli Türkiye de smurf hesaplarımla oynar Türkiye serverinda düşük puanli liglerde yapılan hataları gözlemler oyundaki arkadaşlarımı düzeltmeye çalışırım. Her açtığım hesaba bronzdan golda kadar oynarım goldda birakirim. Her yeni gelen patchle birlikte yeni bir 30. seviye hesapla oynayıp o patch ile birlikte oyuncuların nasıl uyum sağladığı ve oyunlarda ne gibi hatalar yapıldığını gözlemlerim. Bunu yaklaşık 1 senedir yapiyorum ve gözlemlerim sonucunda hemen hemen her oyunda görebileceğiniz hataları , oyunu kaybetmenize sebep olan hataları buldum o hatalar hakkında bir yazım olucak umarım beğenirsiniz.

Öncelikle SoloQ Bronz Lig

Bronz Lig oyunlarımda genelde sorunlar daha şampiyon seçim ekranında başlar. En beğenilmeyen rol destek rolüdür. Genellikle kimse destek almak istemez sebebi ise destek olarak oynadıgınızda kill alamamanız en büyük sorunlardan biri de budur . Bir oyunu çok yüksek skorlar almak için oyniyan oyuncular sürekli saçma sapan hasar değişimine girer, canı yarım olan biri oldugunda 2v1 3v1 hatta 4v1 durumlara bile girer bu otomatik olarak karşı takıma kill ve altın avantajı sağlar. Neyse seçim ekranından bahsetmeye devam edelim . Bronz ligde taşıyıcı şampiyonlar countera dikkat etmeksizin şampiyon seçer ve genelde kendi koridorlarini bu yüzden kaybederler . Eğer böyle oyuncular varsa nazik bir dille şampiyon seçim ekranında karşı takımın carrylerinin counterlarını takım arkadaşlarınıza söyleyiniz (buradan bakabilirsiniz)

Bronz Ligi oyun içi problemler 

Genel Hatalar.

Kendi koridorunuza( saldiri gücü taşıyıcısı hariç ) agresif itemlerla giderseniz ve rakibiniz sizin skillerini counterlayabilecek bir şampiyonsa hiç şansınız olmaz hangi şampiyona karşı agresif hangi şampiyona karşı defansif oynamayi bilmeniz gerekiyor. Bunu bilmezseniz sürekli agresif giderseniz o koridoru kaybedersiniz

Jungleriniza büyük yaratıklarda yardım edin. Yardım edinki hizlica 3. seviyeye ulaşıp olabildiğince hızlı gank atıp size kill avantajı ya da rakibinizi ağır yaralayip base göndererek farm avantaji sağlayabilirsiniz.

Farm yapın . Arkadaşlar farm yapın . Farm yapmak kill gibi altın verir daha kesin ve güvenlidir. Ben şahsen düşük puanli oyunlarda 6. seviyeye kadar rakibimi dürter farm yaparım kill için fazla uğraşıya girmem junglerim gank gelmedikçe. Farm özellikle Saldiri Gücü taşıyıcılari için çok önemlidir.Saldiri Gücü taşıyıcılari size sesleniyorum bol bol farm yapin.

Ward. Oyun başında koridorunuza giderken totem almayı unutmayin bu sizi ganklerden korur güvenlice farm yapmanizi , ittirmenizi ve dürtmenizi sağlar .

Öldüğünüz için takım arkadaşlarınızı suçlamayın. Eğer ölüyorsanız bu sizin hatanızdır. Her zaman ölümden kaçabilirsiniz 

Durumlar : 

- Karşı jungler camp yapip sık sık gank atiyodur ölmüşsünüzdür . Tabiki burada jungleriniz counter gank yapabilir ama öncelik sizde iyi bir totem sistemiyle ve rakibinizin sizin kulenizin yakınlarına ittirmesini sağlayıp ve orada koridoru dondurursanız böylelikle gelecek ganklerden kolaylıka kule altına kaçabilir aynı anda farmdanda geri kalmazsınız

- Kaybolma uyarısı vermeyen takım arkadaşınız varsa , suçu hemen ona atmayın . Tabiki bunun gibi sorumluluklari vardir bu bir takım oyunu fakat sizinde göreviniz var burada güzel bir totem döşeme sistemi ile gelen karşı takım oyunculari görebilir daha pasif oynayabilirsiniz . Ya da onlar sizin koridorunuza gelirken görürseniz güzel bir oyunla ondan kill alıp kendi koridorunuzda öne geçebilirsiniz.

- Junglersaniz ve siz gank gidince karşı rakibe hasar veriyorsanız ve sizin takım arkadaşınız hala farm yapiyorsa hemen ona neden gelmiyorsun diyip azarlamayin burada sizin yapabileceğiniz çok şey var. Öncelikle kaçış becerileriniz herzaman saklayın. Karşı rakibe uzaktan dürten skillerinizle 100-300 arasi bir hasar vererek canını azaltabilir ya da pot kullanmasını sağlayabilirsiniz . Bu kill almasanızda kendi takım arkadaşınızı rahatlatabilirsiniz . Tabi arkadaşınızdan haklı olarak ufak bir ceza kesip ondan uzak olan bir kaç farmı alabilirsiniz sonuçta evet siz ona yarar sağladınız ama siz zaman kaybettiniz o anki lanede uygun 3-4 farm alip ormana doğru tekrar yola çıkabilirsiniz

- Junglersaniz ve takım arkadaşınız sizin buffinizi yanlışlıkla aldıysa hemen küfür edip afk kalmanıza gerek yok onunla birlikte lane gidebilirsiniz 2 level olana kadar birlikte o lanede karşı takımı ezebilirsiniz . Tabiki bu sizi jungleda yavaşlatıcaktır ve muhtemelen counter jungleda yiyebilirsiniz . Bir seçeniğiniz daha var ufak canavarlardan yavaş yavaş kasılarak halledebilirsiniz.

Solo Üst Koridor Oyuncusu.

Üst Koridor oyuncusu olarak size genellikle defansif itemlerle başlayıp farm yaptikça hasar itemlari alarak lane domine etmenizi tavsiye ederim.

Bol bol farm yapın .

Eğer rakibiniz o an koridorda yoksa lanede kalıp gereksiz son vuruş yapmaya gerek yok yapilacak çok şey var : 

1- Kule altına kadar ittirin ve birakin minyonlar kuleye hasar versin 

2- Başka lanelere gank gidebilirsiniz

3- Ormandaki küçük canavar camplerini kesebilirsiniz.

Oyun başında eğer jungleriniz sizin tarafınızdaki bufflardan başlıyorsa ona yardım edin 2. seviye olsun ve ondan hızlıca gank gelmesini isteyin çünkü oyun boyunca en az gank ihtiyaci olması gerek lane sizsiniz sebebi ise midde apc ve botta adc olmasıdır ( genellikle )

Koridordan yapacağınız hasar takasını bilin ufak bir yanlış hesaplama sizi farmdan edebilir ve kuleniz ağır hasar alabilir.

Çok sık base gitmeyin

Comments