İOS 7 Hakkında Detaylı İnceleme

iOS 7 ile neler değişti ? Çok major değişiklikler var mı?

Nerdeyse tüm arayüzler tamamen değişmiş durumda. Apple iOS 7 ile daha yalın ve düz bir tasarıma geçiş yapmış. Ayrıca tasarımın yanında standart uygulamaların da kullanımı değişmiş. Kısaca Apple, iOS 7 ile ciddi bir radikal tasarım değişikliğine gitmiş.

Peki biz ne zaman cihazlarımıza yükleyebileceğimiz iOS 7′yi?

Her sene olduğu gibi bu sene de iOS 7′nin final sürümü, sonbaharda (Eylül veya Ekim gibi) tüm kullanıcılara açılacak. Şu an ise sadece sertifikalı yazılım geliştiricilere beta test sürümleri açık. Yani sadece geliştiriciler iOS 7′nin beta test sürümlerini yükleyebiliyor.

Not: Apple henüz iPad’ler için de iOS 7 Beta test sürümleri yayınlamış değil.Peki tüm cihazlara yüklenebilecek mi iOS 7? Örneğin iPhone 3GS’e yüklenebilecek mi?

Her modele yüklenemeyecek, özellikle eski modellere. Apple her sene yeni bir major sürüm çıkarttığında eski bir modele olan desteğini çekiyor. Zaten çekmese bile eski cihazlar bu yeni sürümleri kaldırmayacaktır. Bu nedenle iPhone 3GS’lere iOS 7 yüklenmeyecek, fakat iPhone 4 ve üst modellere yüklenebilecek. Aşağıda iOS 7′nin yüklenebileceği tüm cihazların listesi mevcut.Buna göre iOS 7′nin yüklenebileceği iOS tabanlı cihaz modelleri şu şekilde:

iPhone 4
iPhone 4S
iPhone 5
iPod touch 5. nesil
iPad 2
iPad 3. ve 4. nesil
iPad mini

iOS 7 ile değişen tasarımlara ve uygulamalar hızlıca gözatma imkanımız var mı?

Evet var. Apple Apple - iOS 7 adresinde iOS 7′nin tüm özelliklerine kolayca ve hızlıca gözatabilmemiz için güzel bir site hazırlamış. Bu sitede Safari’den Hesap Makinasına kadar iPhone’daki tüm standart uygulamaları yeni tasarımları ile görebilirsiniz.Peki iOS 7′de değişen tasarımlar haricinde yeni gelen özellikler de var mı?

Elbette var. Gelecek yazılarımızda bu özellikleri test edip daha detaylı değineceğiz ama önemli bulduğum bir kaç özellikten kısaca bahsetmekte fayda görüyorum.

[Resim: iphoneturkey-biz-ios-7-new-features.png?...=567%2C163]

Control Center
iOS 7 ile yeni gelen ve iPhone kullanıcılarının uzun zamandır beklediği bir özellik de, cihazımızda çok sık kullandığımız Wi-Fi, Bluetooth, Flaş ışığı, vs. kapatma/açma gibi seçeneklere kolayca erişim imkanı sunan “Control Center” ismindeki menü. Parmağımızla ekranı aşağıdan yukarı çektiğimizde aşağıdaki gibi bir ekran açılıyor ve bu ekrandan kolayca bir çok standart uygulamaya (Kamera, Hesap Makinası, vs. gibi) ulaşabiliyor ya da Uçak Modu, Wi-Fi gibi bir çok seçeneği kolayca kapatıp açabiliyoruz.

[Resim: iphoneturkey-biz-ios-7-control-center-tu...=500%2C888]

Bu arada Control Center’deki kısa yollar veya seçenekler değiştirilemiyoru. Yani yukarıda ne görüyorsak o. Örneğin 3G açma/kapama seçeneği koymamış Apple. Halbuki onun da olması lazımdı .

AirDrop

iOS 7 ile yeni gelen, fakat sadece en son model iOS tabanlı cihazların (iPhone 5, iPod touch 5.nesil, iPad 4. nesil ve iPad mini) yararlanacağı diğer bir güzel özellik de cihazlar arası kolay dosya transfer imkanı sunan AirDrop. Aslında Mac sahipleri AirDrop’a zaten aşinalar. Fakat bu güzel özellik artık iOS 7 ile iPhone ve iPad’lere de geliyor.

[Resim: ios-7-yeni-ozellik-airdrop.png?resize=618%2C634]

AirpDrop’un çalışma mantığı da oldukça basit. iOS 7 yüklü ve AirDrop desteği olan iki cihaz (örneğin iki adet iPhone 5) aynı Wi-Fi ağında ise ya da bluetooth ile biribirilerini görebiliyorsa o zaman cihazlar arası dosya (fotoğraflar, videolar ve kişiler gibi) transferi çok kolay oluyor. Aynı ağdaki iki cihaz biribirini otomatik gördüğü için bir fotoğrafı diğer cihaza yollamak ve diğer cihazda kabul etmek çok basit oluyor.

Gerçek Anlamda Kişi Engelleme – BlackList

Apple uzun süredir talep edilen ve iOS 7′ye kadar adam gibi yapmadığı BlackList yani numara engelleme özelliği nihayet eklemiş. Rehberdeki veya çağrılardaki bir kişiyi “Bu Arayanı engelle” seçeneğini kullanarak aşağıdaki gibi engelleyebiliyoruz. Bu özelliği test ettiğimde de gerçekten adam gibi çalıştığımı gördüm. Yani aradığım numaraya ait telefonumda hiç bir iz (cevapsız çağrı, vs.) bulunmuyordu. Ayrıca hiç bir şekilde mesajları da cihazıma gelmiyordu. Nihayet olmuş.iOS 7 ile Siri Türkçe oldu mu?

Bu konuda da çok fazla sayıda soru geldiği için ayrıca belirteyim istedim çünkü Siri henüz iOS 7 ile de Türkçe olmuş değil.

Comments