Blog Yazarak Para Kazanın

Blog yazarak para kazanın!
Günümüzde internet reklamcılığı giderek daha fazla önem kazanıyor
çünkü insanlar eskiden televizyon karşısında saatlerce zaman harcarken artık interneti tercih ediyorlar. Sadece Türkiye’de bile milyonlarca kişi hergün gazete okuma, e-posta gönderme /alma, sohbet etme (chat), kız-erkek arkadaş bulma, oyun oynama gibi amaçlarla internete giriyor. Böyle olunca da firmalar hedef kitlelerini sanal alemde etkileme yoluna gidiyor. Sonuç olarak internet sayfası veya blog sahipleri için para kazanma fırsatı ortaya çıkıyor.
Blog yazmaya nereden başlamalıyım?
1- Önce hangi konularda veya alanda blog yazmaya  başlayacaksınız onu belirmelisiniz.
2- Daha sonra  seçtiğiniz konuya uygun bir ad tespit etmelisiniz.
3- Bu aşamadan sonra kendinize bir blog sayfası sunacak olan servis sağlayıcıyı seçmelisiniz. Bu gün en çok kullanılanlar olarak sıralarsak ;
Türkçe  blog sağlayıcıları  arasında en çok kullanılanlardır.
Özellikle wordpress ve blogger zengin  site şablonları ile bloggerleri  rahatlatırlar.Yazacağın konulara uygun şablonu seçerek   blogunu oluşturmaya başlayabilirsin.
Peki bloga başladık şimdi bundan nasıl para kazanacağım?
Blogunuzu sürekli güncelleyerek ziyaretçi sayısını artırın ve bu arada en basitinden kendinize  google dan bir adsense hesabı açarak sitenizde (blogunuzda ) reklam yayınlama isteğinizi belirtin 2-3 gün için de bu isteğiniz onaylanıp size mesajla bildirilecektir.
Sayfa da uygun yerlere yerleştirilen Google Adsense reklamlarını blogunuzu ziyaret eden okuyucular arada  tıkladıklarında size para yazacaktır.
4- Blogdan para kazanmanın başka bir şeklide  ziyaretçi sayılarınız arttıkça blogunuzdan ücret karşılında başka sitelere link eklemektir. Ama bunu için ziyaretçi sayınızın artmış olması gerekir. Böylece alacağınız ücretde artacaktır.
Bir blogdan para kazanmaya başlamanın ortalama süresi bazen 5-6 ayı bulabilir.
Ama unutmamanız gereken bir konu da bu işlerin hiç bir tek başına yapılmamalıdır. Hepsini uygulamaya başladığınızda tam bir blogger olarak para kazanıyor olacaksınız.
Direkt kazanç yöntemleri:
Direkt kazanç yöntemleri doğrudan doğruya blog üzerinden elde edilen kazançlardır:
Reklam gelirleri
Sponsorlar
Ortaklık programlarından elde edilen komisyon geliri
* Ücret karşılığı yazılan ürün, servis vb. inceleme yazıları
Endirekt kazanç yöntemleri:
Profesyonel blogcuların, blog’larının yarattığı etki alanını kullanarak kazanç elde ettikleri yöntemlerdir. Blog’un sağlamış olduğu popülerlik, kredibilite ve otorite aşağıda belirtilen şekillerde kazanç elde etmek için kullanılır:
* Freelance yazı sözleşmeleri
* Kitap yazımı
* Çeşitli toplantı, seminer ve konferanslarda konuşmalar ve sunumlar yapmak
* Danışmanlık fırsatları
Blog servisi veren firmalarla yapılan çeşitli anlaşmalar
Dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden birisi yalnızca blogunuzdan elde edeceğiniz gelire bağımlı kalmamak ve blogunuzun sürekli artan popülerliğinden yararlanarak satabileceğiniz  ürünler ya da ortaklık programları bulmaktır.
Para kazanmak için en uygun çözüm Google Adsense ‘dir. ReklamStore,AdhoodAdtech gibi reklam ajanslarına da başvurabilirsiniz. Bunlar tıklama başına ücret veriyorlar.
Buradan da anlaşıldığı üzere bloglardan para kazanmak uzun vadeli bir strateji gerektirmektedir.

Comments